Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11425 miejsce

Tarnów: Rywalizacja organistów zakończona

Wczoraj zakończył się III Festiwal Organistów Diecezji Tarnowskiej pod nazwą „Cantantibus Organis”.

Laureat I nagrody na festiwalu Krzysztof Klimkowski ze Szczurowej podczas koncertu galowego. / Fot. Kamil WszołekFestiwal Organistów jest organizowany w Diecezji Tarnowskiej już po raz trzeci. Odbywa się on w cyklu pięcioletnim pod hasłem „Cantantibus Organis” – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu ks. dr Grzegorz Piekarz. – Inicjatorem festiwalu 10 lat temu był ówczesny dyrektor Wydziału Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie ks. Stefan Król. Zarówno pierwsza (1999 r.), jak i druga edycja Festiwalu (2004 r.) pokazała, jak wielkie jest zainteresowanie muzyką organową w Diecezji Tarnowskiej, a w naszym regionie jest wielu organistów, którzy potrafią sprostać niemałym wymaganiom technicznym i interpretacyjnym, które muzyka ta stawia przed wykonawcą.

Pierwszy etap Festiwalu odbył się w czwartek (24 września) w kościele w tarnowskim Św. Krzyżu. Do eliminacji przystąpiło jedenastu organistów z regionu. Dzień przesłuchań zakończył się koncertem organowym prof. Józefa Serafina w Bazylice Katedralnej w Tarnowie.

Na piątek (25 września) zaplanowano drugi etap, a zarazem finał imprezy. Do tego etapu zakwalifikowało się pięciu organistów. Tego dnia przesłuchania odbyły się w tarnowskiej Katedrze. O godzinie 18 odprawiona została uroczysta msza św. pod przewodnictwem biskupa, a zaraz po niej ogłoszono wyniki Festiwalu oraz odbył się uroczysty koncert galowy.

Pierwszą nagrodę przyznano Krzysztofowi Klimkowskiemu ze Szczurowej. Jury nie przyznało drugiej nagrody, natomiast trzecie miejsce zajął Dawid Rzepka, organista z parafii księży Filipinów w Tarnowie. Wyróżnienia przyznano Krzysztofowi Klimkowskiemu, Wojciechowi Szczerbie z Szalowej i Dawidowi Rzepce. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez: biskupa tarnowskiego, starostę i prezydenta Tarnowa.

W skład jury festiwalu weszli: prof. Józef Serafin, dr Ireneusz Wyrwa oraz mgr Jan Henryk Botor. Festiwalowi patronowali: Biskup Tarnowski Wiktor Skworc, Prezydent Miasta Tarnowa Ryszard Ścigała, Starosta Powiatu Tarnowskiego Ryszard Ścigała oraz Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.