Facebook Google+ Twitter

Tarnów stolicą mediów polonijnych

Wczoraj w Tarnowie rozpoczęło się jubileuszowe, 15. Światowe Forum Mediów Polonijnych. Z niemal każdego zakątka świata, do Polski przybyło prawie 150 dziennikarzy polonijnych. Druga część Forum odbędzie się na Mazowszu.

Reklama XV. Światowego Forum Mediów Polonijnych / Fot. Marek CiesielczykOd 15 lat Tarnów gości dziennikarzy polonijnych z całego świata. O programie 15. Światowego Forum Mediów Polonijnych pisałem już wcześniej.

Forum narodziło się w Tarnowie i można powiedzieć, że w tym mieście jest jego stolica, choć od pewnego czasu dziennikarze polonijni biorą udział w imprezach w różnych częściach kraju. Za wybitne zasługi w umacnianiu więzi między Polonią i Polską przyznawane są co roku nagrody FIDELIS POLONIAE. Z jednej strony Forum jest okazją do większej integracji środowiska dziennikarzy polonijnych, z drugiej - dzięki tego typu imprezie - kraj nasz może liczyć na większą promocję polskości na całym świecie.

Głównym organizatorem Forum jest działające w Tarnowie - Małopolskie Forum Współpracy z Polonią, którego szefem jest Stanisław Lis, pomysłodawca, mózg i serce tej imprezy. "Chcemy, by XV. Światowe Forum Mediów Polonijnych Tarnów-Warszawa 2007, było serdecznym spotkaniem Polaków, którzy po tygodniowym pobycie w kraju, odwiedzeniu miejsc historii, pamięci i kultury narodu polskiego, spotkaniu z przedstawicielami gospodarki, turystyki ponieśli tę wiedzę w świat i dzielili się nią z rodakami oraz mieszkańcami krajów, w których przyszło im żyć i pracować." - mówią organizatorzy Forum.

Prezydent Tarnowa, dr Ryszard Ścigała w oku kamery na Forum Mediów Polonijnych / Fot. Marek CiesielczykPatronat nad Forum objęli Marszałek Senatu RP, Minister Spraw Zagranicznych oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także m.in. Wojewoda Małopolski, Prezydent Warszawy, Prezydent Tarnowa i Starosta Tarnowski.

Od 25 lat, piszący te słowa stale współpracuje z mediami polonijnymi w USA, Kanadzie, Norwegii, Wielkiej Brytanii czy Francji (obecnie jako europejski korespondent największej polonijnej stacji radiowej WPNA w Chicago). Mogę więc powiedzieć, iż w Forum biorę udział w podwójnej roli, jako uczestnik (było nie było polonijny dziennikarz) oraz osoba pisząca o tej imprezie dla polskiej gazety internetowej Wiadomości24.pl. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, iż media polonijne wielokrotnie odgrywały ważną rolę promocyjną. W trudnych czasach stanu wojennego i PRL-u przekazywały prawdziwe informacje na temat Polski.

Światowe Forum Mediów Polonijnych na pewno jest swego rodzaju fenomenem. Niedawno zostało uznane przez międzynarodowe środowiska medialne za jedną z najważniejszych imprez na świecie, gromadzących dziennikarzy. 100-tysięczny Tarnów, stając się w tym momencie stolicą mediów polonijnych, może szczególnie liczyć na promocję ze strony gości z całego świata.

Patrz także

fotogaleria z Forum
oraz:
Lwica mediów polonijnych
Największa polonijna stacja radiowa na żywo w internecie

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.