Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15043 miejsce

Tarnów stolicą Romów - dziś wyruszył stąd tabor ich pamięci

Dzisiaj w samo południe spod tarnowskiego Muzeum Etnograficznego wyruszył VIII Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Uczestnicy w ciągu kilku dni odwiedzą miejsca, w których spoczywają Romowie zamordowani przez Niemców w czasie wojny.

Tabor Pamięci wyruszył dziś z Tarnowa / Fot. Marek CiesielczykPo raz pierwszy "Tabor Pamięci" wyruszył z Tarnowa latem 1996 roku. Tegoroczny Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów został zorganizowany m.in. przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie oraz Centrum Kultury Romów. Poprowadzili go Adam Bartosz, dyrektor tego muzeum, człowiek niezwykle zasłużony dla promocji kultury romskiej oraz Adam Andrasz, dyrektor Centrum.

Najmłodsi Romowie także biorą udział w Taborze Pamięci / Fot. Marek CiesielczykW roku 1964 w PRL-u wprowadzono zakaz poruszania się taborów. Dzisiaj tego typu tabor ma znaczenie symboliczne. W Polsce żyje kilkanaście tysięcy Romów. W czasie wojny byli prześladowani w takim samym stopniu jak Żydzi. Niemcy w bezwzględny sposób mordowali Romów na terenie całej okupowanej Europy. Dzisiaj Romowie przypominają o tej tragicznej karcie swej historii. Tabor Pamięci podąży w kierunku Szczurowej (ok. 45 km na północny zachód od Tarnowa), gdzie Niemcy zamordowali prawie 100 Romów. Byli to obywatele polscy i równocześnie katolicy, ochrzczeni w tamtejszym kościele.

Romskie dziewczyny skupiały na sobie uwagę nie tylko fotoreporterów / Fot. Marek CiesielczykTabor Pamięci ma nie tylko przypomnieć ofiary wojny, ale także przybliżyć kulturę romską. Uczestnicy nocują w drodze do Szczurowej w atrakcyjnych turystycznie miejscach. Podczas postojów odbywają się imprezy, które ukazują bogactwo tradycji romskiej. Część uczestników nocuje w obozie, część udaje się na noc do pobliskich miasteczek. Po drodze uczestnicy będą modlić się na cmentarzach za dusze pomordowanych Romów. Jeden z noclegów przewidziany jest w pobliżu dworu w Dołędze. Do Tarnowa Tabor Pamięci powróci przez Radłów w niedzielę 29 lipca.

patrz także:
Fotogaleria z Taboru Pamięci
oraz
Fotogaleria - Romowie w Tarnowie
To nieprawda, że dziś prawdziwych Cyganów już nie ma....
Fotogaleria - Tabor Pamięci Romów wyruszył z Tarnowa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Plus za ciekawy przekaz. Trochę pechowo, bo jest nagonka (słuszna) na szwedzkich Romów.
*W roku 1964 w PRL-u wprowadzono zakaz poruszania się taborów.* - na ile jest to sprzeczne z wolnością deklarowana przez konstytucje wielu krajów?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.