Facebook Google+ Twitter

Tarnów. Teatralny spektakl w języku migowym!

W Tarnowskim Teatrze niesłyszące dzieci zaprezentowały swoją sztukę pt. "Nigdy nie jest za późno" w ramach szerszego projektu pt. "Alkohol - utracone marzenia". Młodzież przedstawiła w języku migowym spektakl o zagrożeniach alkoholizmem.

niesłyszący Maciej Bogacz podczas próby teatralnej / Fot. fot. Wiesław BorszowskiNiepełnosprawne dzieci i młodzież z internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie oraz z tarnowskiego Domu Dziecka, Pogotowia Opiekuńczego i Gimnazjum nr 4 wzięły udział w specjalnym projekcie pt. "Alkohol - utracone marzenia".

Niepełnosprawni (niesłyszący) oraz dzieci w pełni zdrowe, w tym wychowujące się bez rodziców, miały same przedstawić zagrożenia, jakie wynikają z alkoholizmu. Impreza została zorganizowana z inicjatywy dyrekcji Pogotowia Opiekuńczego, pod patronatem władz miasta Tarnowa.

Duże wrażenie zrobił spektakl zaprezentowany na "prawdziwej" scenie Tarnowskiego Teatru przez wychowanków internatu przy SOSW. Dzieci z wadami słuchu stworzyły koło teatralne Arlekin. Wydać się może w pierwszej chwili niemożliwe, by osoby, które nie słyszą i nie mówią, mogły prezentować spektakl teatralny. Jednak dzieci przekazują treść spektaklu w języku migowym. Równocześnie jeden z opiekunów czyta to, co migają niesłyszący aktorzy.

Spektakl "Nigdy nie jest za późno" mówi o tym, jak chłopak, który wpadł w alkoholizm, traci dziewczynę, zostaje wyrzucony z drużyny sportowej, wpada w konflikt z rodziną, szkołą. Po rozmowie z duchem ojca-alkoholika, który zmarł z powodu choroby alkoholowej, chłopak postanawia rozpocząć nowe życie bez alkoholu. Niesłyszący aktorzy otrzymali od władz miasta statuetkę, a cały zespół internatu za zajęcie pierwszego miejsca w całym projekcie - nagrodę - urządzenie wielofunkcyjne.

konto stowarzyszenia, na które można przekazywać datki z dopiskiem "KOŁO TEATRALNE ARLEKIN" / Fot. Marek CiesielczykW internacie mieszkają dzieci niepełnosprawne różnego stopnia, z całego regionu, nie tylko z Małopolski, ale nawet z Podkarpacia. Jako, że sytuacja oświaty - jak wiadomo - generalnie w całej Polsce nie jest najlepsza, młodzież i wychowawcy cieszą się z każdego tego typu daru. Stworzyli Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych - Bądźmy Razem, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego.

Wszyscy, którzy decydują się na przekazanie dzieciom niepełnosprawnym jednego procenta należnego Skarbowi Państwa podatku, mogą to uczynić bez uszczerbku dla swego budżetu. Jeśli ktoś chciałby wspomóc niesłyszących aktorów, powinien dopisać na przekazie "Koło Teatralne Arlekin" (patrz poniżej)

Patrz: galeria zdjęć ze spektaklu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.