Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17369 miejsce

Tarnów: Tymczasowe rondo już działa

Ma rozładować korki, usprawnić ruch i zmniejszyć liczbę stłuczek. To zadania dla nowego ronda w Tarnowie - ronda tymczasowego, które w nocy z piątku na sobotę zamontowano na skrzyżowaniu ulic Starodąbrowskiej i Słonecznej.

Skrzyżowanie ulic Starodąbrowskiej i Słonecznej w Tarnowie należy do jednych z najbardziej ruchliwych w mieście. Odnotowuje się tutaj ruch około 25 tysięcy pojazdów na dobę. Problemy z rozładowaniem tworzących się w tym miejscu korków próbowano rozwiązać np. korektami pracy sygnalizacji świetlnej. Nie przyniosło to zadowalających efektów, a utyskiwania kierowców przybierały na sile. Zdecydowano się na bardziej radykalne zmiany - wyłączono sygnalizację świetlną w rejonie wymienionych ulic oraz wprowadzono ruch okrężny, stawiając rondo próbne, tymczasowe. Skrzyżowanie zwiększy swoją przepustowość do około 40 tysięcy pojazdów na dobę.

Rondo tymczasowe w Tarnowie już działa. / Fot. fot. Dorota JuchaRondo zamontowano w ciągu jednej nocy - z piątku na sobotę układ komunikacyjny Tarnowa zmienił się diametralnie. Zarys ronda wykonano z elementów prefabrykowanych mocowanych do nawierzchni drogi, oznakowanie poziome wykonano w kolorze żółtym. Co ciekawe, rondo ma dwa pasy i tym samym jest unikatowym rozwiązaniem komunikacyjnym w mieście. Koszt zmiany organizacji ruchu oszacowano na około 100 tys. złotych.

Policjanci przyglądali się poczynaniom kierowców poruszających się po tymczasowym rondzie. / Fot. fot. Dorota JuchaPodczas pierwszych godzin funkcjonowania nowego ronda nie zanotowano żadnych zdarzeń drogowych. Ale nietrudno zauważyć, iż wielu kierowców porusza się po rondzie jak po standardowym skrzyżowaniu i w dodatku na pamięć. Stąd obecność umundurowanych policjantów, którzy przypatrują się poczynaniom kierowców. A kierujący pojazdami muszą baczniej przyglądać się pionowym znakom drogowym, informującym o zmianie organizacji ruchu, jak i obowiązującym teraz żółtym znakom poziomym.

Pasy dla pieszych są teraz w kolorze żółtym. / Fot. fot. Dorota JuchaZmiany dotyczą także pieszych. Muszą pamiętać, że sygnalizacja świetlna została wyłączona, a białe pasy pozwalające przejść na drugą stronę jezdni zamalowano - od sobotniego poranka obowiązują tylko i wyłącznie te w kolorze żółtym, w dodatku przesunięto je nieznacznie w stosunku do obowiązujących wcześniej.

Czy rondo tymczasowe zda egzamin? Testem nowego układu komunikacyjnego będą niedziela, kiedy to trasą tą przemieszcza się sporo osób zdążających do pobliskiego kościoła, oraz poniedziałkowy poranek – wyjazdy do pracy, szkoły, nasilony ruch autobusów komunikacji miejskiej.

Konsekwencją zmian na skrzyżowaniu ulic Starodąbrowskiej i Słonecznej mają być zmiany w cyklu prac sygnalizacji świetlnej na następnym, również ważnym skrzyżowaniu ulic Słonecznej, Al. MB Fatimskiej i ks. Sitki.

Warto jeszcze dodać, iż ronda tymczasowe funkcjonują chociażby w Niemczech, natomiast tarnowskie rondo tymczasowe jest prawdopodobnie pierwszym tego typu rondem w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 12.10.2009 21:35

Mam cichą nadzieję, że wiosną następnego roku będę miał okazję przejechać się po tym rondzie, gdyż mam w planach odwiedzić to zacne miasto :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.10.2009 18:42

Pomalutku, przez Tarnów maszerował krasnoludek, odnalazł to czego inni nie spostrzegli hihiiii link

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to przepraszam, nie zauważyłem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dokładnie; komentarz Damiana jest pod galerią, którą dałam wcześniej niż powyższy tekst.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałeś komentarz w innym artukule, są dwa na ten sam temat :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pisałem to już tylko ktoś usunął mi komentarz

Komentarz został ukrytyrozwiń

zgadza się, jest już podobne w Częstochowie. Zatem Tarnów nie jest ani pierwszy, ani jedyny :) Najważniejsze, by tego typu ronda spełniły swoje zadanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Częstochowie około miesiąc temu tez powstało takie rondo (troszkę mniejsze) na Rynku Wieluńskim, przed postawieniem ronda cuda się działy na skrzyżowaniu, każdy jeździł jak chciał (tzn. kto większy ten pierwszy) teraz jest ład i porządek.
Moim skromnym zdaniem wszystkie skrzyżowania w miastach (z wyłączeniem dróg przelotowych) powinny być rondami, nie da się wjechać na "późnym" czerwonym, nie można przez takie skrzyżowanie przelecieć "stówą" i nie czeka się niepotrzebnie na czerwonym, gdy z bocznych ulic nic nie jedzie a to oznacza mniej korków i płynniejsza jazdę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.