Facebook Google+ Twitter

Tarnów. Ukazał się zbiór fraszek chirurga ortopedy

Niedawno ukazał się zbiór fraszek "Patrząc spod maski" autorstwa Janusza Kobisa, tarnowskiego chirurga ortopedy. Książkę wydała jedna z tarnowskich drukarń.

lek.med.Janusz Kobis, tarnowski chirurg ortopeda zebrał wszystkie swoje fraszki w jedną książkę. / Fot. Józef KomarewiczKiedy fraszki wpadają Januszowi Kobisowi, tarnowskiemu chirurgowi ortopedzie do głowy? Na to pytanie autor nie daje klarownej odpowiedzi. Bo ciężko literatom uchwycić ten właściwy moment… Jednych fraszki budzą po nocach, o drugiej, trzeciej. ..Nie dają spać. Tego akurat ten autor nie potwierdza. Najważniejsze dla niego jest to, aby zawsze miał przy sobie skrawek papieru i coś na kształt długopisu albo ołówka. A zatem warsztat fraszkopisarza nie jest kapitałochłonny. Łatwy do przenoszenia z powodzeniem zmieścić się może w kieszonce kitla. Krótkie wierszyki będące świetnym komentarzem Kobisa do rzeczywistości tworzone są przez niego w różnych sytuacjach. Najczęściej podczas szpitalnego dyżuru, podróży, konferencji naukowej, spotkań poważnych, mniej poważnych, towarzyskich. Janusz Kobis tworzy spontanicznie. Jednak fraszkopisarz dużą wagę przywiązuje do tego, aby jego fraszki leżakowały, by nabrały kształtu, koloru, smaku, żeby dźwięczały.
W swoim pierwszym tomie „Patrząc spod maski” , który ukazał się nakładem jednej z tarnowskich drukarń, zebrał fraszki pisane przez wiele lat. Bywało tak, że drobno zapisane karteczki rozdawał przyjaciołom podczas różnych tarnowskich spotkań literackich (m.in. w kawiarni DEJA VU, klubie Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej M-2 przy Parkowej, teatrze) na przechowanie. Trzeba było wielkiej cierpliwości redaktora książki, by zebrać od koleżanek i kolegów owe Kobisa manuskrypty i po ich lekturze włączyć je do powstającego dzieła.
Analiza twórczości literackiej Janusza Kobisa nasuwa wniosek, iż autor pisząc fraszki stosuje jak najmniej środków stylistycznych. Tego rodzaju zabieg nie przeszkadza tworzyć fraszkopisarzowi „artystycznych perełek” wartościowych treścią, filozoficznych i zabawnych. Opublikowane fraszki Janusza Kobisa świadczą o jego wszechstronnych zainteresowaniach kulturowych, talencie literackim, natchnieniu, trafnych ocenach sytuacji, zmyśle syntezy, poczuciu humoru oraz jakże potrzebnej w takich właśnie utworach autoironii.
Wydany dopiero co zbiór fraszek Janusza Kobisa z pewnością znajdzie wdzięczne grono czytelników, bo w „rozpapranej rzeczywistości” trzeba mieć pogodne oblicze, pełny dzban fraszek i poczucie humoru. Kto jak kto ale fraszkopisarze potrafią tłumaczyć świat, dawać nadzieję na lepsze jutro, podpowiadać wyjścia z labiryntu. Książka „Patrząc spod maski” Janusza Kobisa, zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie ukazała się pod patronatem Oddziału Tarnowskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jest to już druga publikacja książkowa tego tarnowskiego chirurga ortopedy. Pierwszą z nich opublikował w 2012 r., a zatytułował ją „50 lat działalności Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im.Edwarda Szczeklika w Tarnowie”. Oprawą graficzną książki „Patrząc spod maski” zajęły się dwie panie – Iwona Surman (projekt okładki) oraz Małgorzata Saida (rysunki satyryczne) z tarnowskiej grupy twórczej „Niemieszczących się w ramach”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.