Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15104 miejsce

Tarnów. Ukaże się drugi tom fraszek Janusza Kobisa

Wkrótce w Tarnowie ukaże się drugi tomik fraszek chirurga ortopedy - Janusza Kobisa ze szpitala im. Szczeklika.

Lekarz Janusz Kobis (z prawej) podczas swego wieczoru literackiego w Klubie M-2 Tarnowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. / Fot. J.KomarewiczWkrótce w Tarnowie ukaże się drugi tomik fraszek autorstwa Janusza Kobisa, zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im. Edwarda Szczeklika. W minionym roku lekarz Janusz Kobis wydał pierwszy tomik fraszek pt. „Patrząc spod maski”.

W słowie wstępnym do drugiej książki tarnowskiego ortopedy pt. „ULOTNE MEMENTO” można przeczytać m.in.:
„Uważny Czytelniku, wybacz mi, że na początku przybiorę szaty teoretyka. Otóż w genologii literackiej za gatunki małe uważa się: aforyzm, anegdotę, dedykację, fraszkę, haiku, limeryk, sentencję, motto, skrzydlate słowa. No i proszę, fraszka zaszufladkowana została przez uczonych do literackich gatunków małych, a tyle przecież wokół niej zachodu, tyle starań, tyle wysiłku o to, aby w dwóch, trzech, najwyżej czterech wersach wyłuszczyć sedno.

Znam to z autopsji, jak również z obserwacji tarnowskich fraszkopisarzy , zwłaszcza lekarza - Janusza Kobisa, zastępcy ordynatora Oddziału Chirurgii Urazowej i Ortopedii Specjalistycznego Szpitala im. E.Szczeklika. W jego codziennej, bardzo odpowiedzialnej pracy ortopedy poczucie humoru potrzebne jest jak tlen, bo jak pisał francuski filozof, pisarz i muzykolog Vladimir Jenkelevitch – antagonista Sartre’a: „Brak poczucia humoru – to brak pokory, brak bystrości, brak swobody, zbytnia nadętość, zbytnia naiwność, zbytnia powaga lub zbytnia napastliwość, tym samym to nieomal zawsze brak szlachetności, łagodności, miłosierdzia… Zbytnia powaga nawet połączona z zacnością, ma coś podejrzanego i niepokojącego i musi w tym tkwić jakieś złudzenie lub jakiś fanatyzm…” Januszowi Kobisowi poczucia humoru, pokory, bystrości i swobody nie brakuje. Ujawnia je szczególnie w czasie pracy twórczej, przekonać się o tym również można wertując drugi tegoż Autora tom fraszek „Ulotne Memento” z kilkoma rozdziałami, gdyż wreszcie dla tych Kobisowych drobiazgów literackich, liczonych już w setki, udało się znaleźć wspólne mianowniki jak chociażby: „medycyna”, czy „podróże”. Najnowszy zbiór fraszek Janusza Kobisa ma również akcent lokalny, bo w centrum zainteresowania literata znalazły się różne postacie tarnowskie ( Sztyler, Szafrańska), jak i dzieła sztuki, na przykład tarnowskie pomniki obok których mieszkańcy przechodzą setki razy, nie zastanawiając się głębiej nad stojącymi na cokołach.

Wiele miejsca w książce i pełną siatkę utworów przynosi Autor lekarzom i ich specjalnościom, tworząc tym samym, o ile mnie pamięć nie zawodzi, pierwszy w świecie „literacki przewodnik medyczny”. Poprzez lekką i zgrabną formę literacką objaśnia tajemne dla niewtajemniczonych nazwy, oswaja z najszlachetniejszą ze wszystkich sztuk ( to hipokratesowe : Omnium artium medicina nobillisima). O mozole pracy chirurgów ortopedów pisze w długim utworze wierszowanym zatytułowanym „ORTOPEDZI ( Instrukcja implantacji Endoprotezy Stawu Biodrowego)”, pracy różowo nie wyglądającej w świetle wszechogarniającej buchalterii oraz papierkomanii, bo:
„Po fizycznej tej robocie,
Abyś poczuł się rejentem,
Bierz się bracie za papiery,
Pani będzie” iść na rentę”.
Chociaż piszesz w komputerze,
Pisz dokładnie i z datami,
Czas się musi wszystkim zgadzać,
Bardzo wiernie z minutami
Opisz zabieg skrupulatnie
I dokładnie z detalami.”

Fraszki Janusza Kobisa pomieszczone w najnowszym tomie są mądrymi refleksjami na różnorodne tematy natury filozoficznej, społecznej, politycznej i artystycznej, są wreszcie jak stare wino: im kiper starszy, tym lepszy. Książkę wzbogacają teksty piosenek („Dytyramb na cześć Foley’a”, „Piosenka o wiśniówce”) ułoźone przez Janusza Kobisa do znanych melodii, a okrasą książki – rysunki – artystyczne dzieła dwóch tarnowianek – Iwony Surman oraz Małgorzaty Saidy. A zatem zapraszam na kilkukilometrową podróż po uzdrowisku w którym w poetyckiej pijalni tryskają mineralne źródła humoru, bo on naprawdę jest dobrym lekarstwem, i co najważniejsze, oszczędzimy sobie kosztów na lekarzy.”

Książka poetycka Janusza Kobisa będzie bogato ilustrowana grafikami autorstwa Iwony Surman i Małgorzaty Saidy. Ukaże się w nakładzie 300 egzemplarzy, przez nikogo nie dotowana. Patronat nad książką objęli Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich i tygodnik miasto i ludzie. Początkowo tytuł roboczy drugiego tomiku Janusza Kobisa brzmiał „Odlotowe fraszki”, ale na skutek „strajku” zdolnej plastyczki Iwony Surman z zespołu redakcyjnego książki Kobisa, wydawca zmienił tytuł na zaproponowany przez artystkę, czyli na „Ulotne Memento”. Teraz Iwona Surman głęboko się zastanawia nad tym, jaką ilustrację dać na okładkę.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.