Facebook Google+ Twitter

Tarnów. W 74. rocznicę pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

13 czerwca w Tarnowie odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę pierwszego transportu 728 więźniów z Tarnowa do KL Auschwitz.

 / Fot. Tadeusz Koniarz, Polskapresse13 czerwca 2014 r. przed Pomnikiem I Transportu na placu Więźniów KL Auschwitz w Tarnowie o godz.12 odbędzie się uroczystość patriotyczna, upamiętniająca 74. rocznicę deportacji z Tarnowa do KL Auschwitz pierwszego transportu 728 więźniów.

Pierwszy masowy transport przez okupanta niemieckiego z zakładu karnego w Tarnowie do nowo otwartego KL Auschwitz miał miejsce 14 czerwca 1940 r. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, w większości byli to polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło ok. 200 więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz.

Organizatorem uroczystości patriotycznej jest Oddział Tarnowski Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem. W zamyśle organizatora była inscenizacja pierwszego transportu, ale jak do tej pory nikt w Tarnowie do tego pomysłu nie podszedł zbyt poważnie. Pomnik I Transportu w Tarnowie jest często odwiedzany przez grupy młodzieżowe z Izraela.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.