Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9917 miejsce

Tarnów. Wieczór literacki Janusza Szlechty

11 maja 2015 r. odbędzie się wieczór literacki Janusza M. Szlechty z "Nowego Dziennika" , NJ, USA) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie.

Janusz Szlechta / Fot. Józef Komarewicz11 maja 2015 r. odbędzie się wieczór literacki Janusza M. Szlechty z "Nowego Dziennika" , NJ, USA) w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie ( ul. Krakowska 4, II piętro). Spotkanie rozpocznie się o godz.17.00. Podczas wieczoru literackiego Janusz Szlechta zaprezentuje swoje wiersze ze swego tomiku "Pieśń niedokończona" oraz najnowszą książkę - "Widziane stąd".
Janusz Szlechta urodził się 15 maja 1953 r. w Marianowie koło Czarnolasu (pow. Kozienice). Jego życiową pasją stało się pisanie i dziennikarstwo. Maturę zdał w Kielcach w IV Liceum Ogólnokształcącym w 1971 r. W 1976 r. skończył studia na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo Hutniczej, później skończył dwuletnie Podyplomowe Dzienne Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę dyplomową pisał u znanego dziennikarza i pisarza Krzysztofa Kąkolewskiego.
Po krótkiej przygodzie w Radiu Kraków, 1 kwietnia 1980 r. podjął pracę w charakterze sekretarza redakcji w tygodniku „TeMI” i od tej pory związał się z Tarnowem. W 1983 r. został dziennikarzem tygodnika „Wieści” gdzie pracował blisko 7 lat. Później był dziennikarzem w tarnowskim oddziale „Gazety Krakowskiej”. Był również rzecznikiem prasowym wojewody tarnowskiego Wiesława Wody, który w 2010 r. zginął w „Katastrofie Smoleńskiej”. W Tarnowie opracował i przygotował do druku zbiór opowiadań pisarzy tarnowskich, który został opatrzony tytułem: "Sceny miłosne spod sklepu monopolowego – i inne opowiadania tarnowskie".
J. Szlechta i G. Heromiński, kabaret "dEFEKT". / Fot. Józef KomarewiczW 1995 r. podjął pracę w "Nowym Dzienniku" założonym m.in. przez Bolesława Wierzbiańskiego, pierwszego redaktora naczelnego, Kawalera Orderu Orła Białego, największej i najbardziej prestiżowej codziennej polskojęzycznej gazecie w USA. W "Nowym Dzienniku" do dzisiaj jest kierownikiem działu polonijnego. Zajmuje się wszelkimi sprawami, dotyczącymi życia Polaków w USA i świecie. Żyjąc wśród amerykańskiej Polonii, stara się jej służyć nie tylko swoim pisaniem, ale i działalnością społeczną. Jest współinicjatorem i współorganizatorem (wraz z Wojciechem Marchelem - właścicielem i wydawcą polskojęzycznej gazety "abecadło" w Wallington i Andrzejem Pełczyńskim - menadżerem Polsko-Amerykańskiego Centrum Kulturalnego w Passaic, NJ) Polskiej Parady Samochodowej dla Polonii w miastach stanu New Jersey: Wallington, Garfield i Passaic. Parada ta organizowana jest z okazji dwóch świąt przypadających 2 maja: Dnia Polonii i Polaków Mieszkających poza Granicami Polski oraz Dnia Flagi Polskiej. Zawsze odbywa się w niedzielę najbliższą 2 maja. Pierwsza parada odbyła się w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej - 1 maja 2004 r. W 2007 r. założył własny kabaret "I po krzyku", wraz ze znanym aktorem Grzegorzem Heromińskim – „Adasiem” z filmu „Kingsajz”. Rok później zorganizował na Greenpoincie - w polskiej dzielnicy Nowego Jorku - I Polonijny Kabareton, z udziałem czterech kabaretów z USA i jednego z Kanady. Wspólnie z Tadeuszem Urbańskim oraz Grzegorzem Heromińskim założył dziennikarski kabaret „dEFEKT”, który występował jedynie podczas kolejnych edycji Światowego Forum Mediów Polonijnych. Od 2000 r. wraz z polską artystką Utą Szczerbą organizuje Śniadania Wielkanocne w nowojorskim Parku Centralnym, w Niedzielę Wielkanocną przed pomnikiem króla Władysława Jagiełły w Central Park na Manhattanie. Gromadzą zazwyczaj około 250-300 Polaków, ale i ludzi innych nacji.
Okładka książki Janusza Szlechty / Fot. Reprod.J.Komarewicz- W najnowszej mojej książce „Widziane stąd” – mówi red. Janusz Szlechta – zamieszczona została m.in. rozmowa nigdzie jeszcze nie publikowana - ze znakomitym rysownikiem Billem Sienkiewiczem, prawnukiem noblisty Henryka Sienkiewicza. Jest też rozmowa z Lindą Plochocki, córką warszawskiego powstańca, która jest szefową Fundacji Heleny Modrzejewskiej i opiekuje się dworkiem-muzeum znakomitej aktorki w Arden, w dalekiej Kalifornii. Jest rozmowa z Januszem Młynkiem, który w swojej szkole wychował wiele znakomitych szablistek, które zdobywały i zdobywają mistrzostwo USA i świata. Jest rozmowa z Józefem Pałką, który rozkochał Polonię w tańcach, a przy okazji wychował wiele par, które zawojowały parkiety w Ameryce i w świecie. Ksiądz Ryszard Koper opowiada o swojej służbie dla Boga i Polonii, ale też o swojej pasji pisarskiej. Jest rozmowa z Andrzejem Walą, który w mieście kasyn - Atlantic City w stanie New Jersey - założył towarzystwo etnograficzne i stara się przybliżać Polakom historię i współczesne problemy Indian, którzy mieszkają tuż obok. A dr Danuta Piątkowska opowiada o emigrancie Tomaszu Drewniaku, który przybył do Ameryki w 1909 roku i pozostawił po sobie pamiętnik, który stał się przyczynkiem do napisania przez nią fascynującej opowieści o "starej Polonii". Jest też rozmowa z młodym Polakiem - Rafałem Stachowskim - który służy w armii amerykańskiej (był w Iraku i w Afganistanie).
Jest rozmowa z Andrzejem S. Nowakiem, znakomitym naukowcem, profesorem budownictwa lądowego na Auburn University w Auburn w stanie Alabama. I z Ryszardem Druchem; to człowiek-instytucja, który w stolicy stanu New Jersey - Trenton, w swoim domu założył galerię, stworzył Akademię Sztuk Pięknych, w której uczy dzieci i dorosłych rysować i malować; promuje polskich poetów, fotografików, muzyków... pisze książki, prowadzi kabaret. Organizatorami spotkania są: Miejska Biblioteka Publiczna im. J.Słowackiego w Tarnowie oraz Oddział Tarnowski Stowarzyszenia Autorów Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.