Facebook Google+ Twitter

Tarnowianie nie chcą kłamcy lustracyjnego w Sejmie

92 mieszkańców Tarnowa zwróciło się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro o jak najszybsze zakończenie postępowania lustracyjnego wobec posła Jerzego Zawiszy. Uważają, że obecność kłamcy lustracyjnego w Sejmie jest "czymś hańbiącym".

Gdy kilka lat temu były pułkownik Ludowego Wojska Polskiego, Jerzy Zawisza chciał startować w wyborach do Parlamentu Europejskiego z listy Samoobrony i przyznał w swym oświadczeniu lustracyjnym, że był tajnym współpracownikiem komunistycznych służb specjalnych, Andrzej Lepper przestraszył się reakcji mediów i nie zgodził na tę kandydaturę. Kilkanaście miesięcy później, Zawisza chciał kandydować do Sejmu. Tym razem napisał w swoim oświadczeniu lustracyjnym, że nie współpracował z żadnymi służbami i Lepper zgodził się, by pułkownik kandydował z Tarnowa, choć faktycznie mieszkał w Warszawie, a zameldowany był w Krakowie.

Na początku tego roku Rzecznik Interesu Publicznego Włodzimierz Olszewski oskarżył Zawiszę o kłamstwo lustracyjne, czego można się było oczywiście spodziewać! 7 marca Sąd Lustracyjny przyznał rację rzecznikowi i uznał pułkownika-posła Samoobrony za kłamcę lustracyjnego. W międzyczasie (27 stycznia) grupa mieszkańców Tarnowa skierowała do Sądu Lustracyjnego w Warszawie apel o jak najszybsze zakończenie postępowania tak, by po wydaniu prawomocnego wyroku Zawisza został w końcu pozbawiony mandatu posła, jak przewiduje prawo. W połowie marca weszła w życie znowelizowana ustawa lustracyjna, która przewiduje utworzenie specjalnych wydziałów lustracyjnych przy niektórych sądach okręgowych, które zastąpią dotychczasowy sąd lustracyjny w Warszawie.

artykuł z "Gazety Krakowskiej" na temat pierwszej petycji tarnowian w styczniu br. / Fot. Marek CiesielczykByły elektorat pułkownika-posła z Samoobrony, zauważa słusznie w swojej petycji, że Zawisza przyznał przecież, że podpisał zobowiązanie do współpracy, że pracował dla służb specjalnych pod pseudonimem "Renata", że spotykał się w specjalnych lokalach ze swoimi oficerami prowadzącymi, że donosił na kolegów i brał za to pieniądze. A więc spełnia wszystkie warunki bycia TW. Ciekawa była samoobrona Zawiszy w sądzie pierwszej instancji. Stwierdził, że za drugim razem, gdy startował w wyborach do Sejmu, nie przyznał się do współpracy z komunistycznymi służbami specjalnymi, gdyż w międzyczasie IPN poinformował go, że to nie jego nazwisko jest na "liście Wildsteina". Oczywiście tłumaczenie to sąd wyśmiał, gdyż "lista Wildsteina" nie stanowiła przecież spisu wszystkich esbeków i ich tajnych współpracowników. Następnie Zawisza próbował bronić się w ten sposób, iż zasłaniał się rozkazem przełożonych. Ale przecież gdyby nawet ktoś mu w LWP rozkazał podpisać zobowiązanie do współpracy ze służbami, to nie musiał donosić na kolegów i brać za to pieniądze.

Sytuacja pułkownika-posła skomplikowała się jeszcze bardziej teraz, gdyż musi - tak jak wszyscy posłowie - złożyć jeszcze raz oświadczenie lustracyjne. I co teraz napisze przed wyrokiem sądu drugiej instancji? Jeśli napisze, że nie współpracował, to skłamie jeszcze raz, bo przed sądem pierwszej instancji powiedział coś innego. Ale jeśli napisze, że współpracował, to da tym samym sądowi drugiej instancji kolejny dowód, że jest "kłamcą lustracyjnym" i straci mandat poselski. Dla samego Zawiszy zapewne sytuacja ta jest tragiczna, a dla obserwatorów postronnych wprost groteskowa.

lLsty z podpisami tarnowian pod drugą petycją do ministra Zbigniewa Ziobro. / Fot. Marek CiesielczykWłaśnie wczoraj 92 mieszkańców Tarnowa wysłało drugą petycję w sprawie pułkownika Zawiszy, tym razem do ministra Ziobro, w której czytamy m.in. "Domagamy się jak najszybszego wydania prawomocnego wyroku w tej sprawie, gdyż obecność byłego tajnego współpracownika komunistycznych służb specjalnych w Sejmie RP, który ma nas reprezentować, jest czymś hańbiącym".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Polegać jak na Zawiszy? Czyżby powiedzenie traciło sens? Byle facet nie targnął się na życie, bo mec. Piotrowski wespół z żoną o miliony wystąpią...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.