Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10635 miejsce

Tarnowski "kirchoł". Jedna z najstarszych żydowskich nekropolii

W Tarnowie, na ok.3,2 ha rozpościera się jeden z najstarszych w Polsce cmentarzy żydowskich, największy w południowej części kraju. „Kirchoł” (zwany tak przez mieszkańców) założony został prawdopodobnie w połowie XVI w.

1 z 15 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Kamienna kolumna – pomnik ofiar zagłady tarnowskich Żydów podczas II wojny świat.dokonanej przez Niemców. Pierwszą tzw.„akcję przesiedleńczą” Żydów Niemcy rozpoczęli 70 lat temu...Fot.Józef Komarewicz
Kamienna kolumna – pomnik ofiar zagłady tarnowskich Żydów podczas II wojny świat.dokonanej przez Niemców. Pierwszą tzw.„akcję przesiedleńczą” Żydów Niemcy rozpoczęli 70 lat temu...
Fot.Józef Komarewicz

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Tak proszę Państwa, Żydzi kiedyś byli szanowanymi obywatelami miasta Tarnowa. Mało tego, niektórzy z nich jak Goldhammer Eliasz, sprawowali funkcje wiceburmistrzów Tarnowa. Wiele też Polaków, w czasie holocaustu wybawiało Żydów, jak np. Pani Pokrzywowa, mieszkanka Tarnowa, która podczas II wojny światowej przechowywała Żydówkę. Za to wyróżniona została medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Mógłbym też więcej przykładów dać, ale na to, niestety nie mam dokumentacji...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem jedną jeszcze rzecz w sprawie cmentarza żydowskiego w Tarnowie. Przede wszystkim, ten cmentarz, kiedy byłem zauroczony "Skrzypkiem na dachu", wziął mnie od strony duchowej architektury !!! Nie można stwierdzić, iż Żydzi na świecie zapomnieli o tym cmentarzu !!! Znakomity fotoreporter, wywodzący się z Tarnowa - Jerry Bergman ( mieszkający w Danii) zrobił wiele dla tego cmentarza. Publikował zdjęcia, nawoływał, nakłaniał. Jurkowi Bergmanowi chwała za to !!! Nie wiem, co dalej czyni, bo ostatnio Jurka Bergmana widziałem parę lat temu, a może kilkanaście lat temu na Światowym Forum Mediów Polonijnych. Tak, Jerry Bergman jest naszym człowiekiem... Człowiekiem z Tarnowa. Nie można też mówić, iż gminy żydowskie nie zaopiekowały się tym cmentarzem. Żydzi przekazali środki na rewitalizację tego cmentarza. Tarnowskiego cmentarza. Tarnów jest przecież wielonarodowościowym miastem. W symbiozie żyją w tym mieście - Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Ormianie, Litwini i inni. To cudowne miasto. Miasto cudów !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, zgadza się. Wszystkie groby wymagają szacunku. Nie bezczeszczenie, a szacunek dla zmarłego świadczy o kulturze człowieka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju, w Tarnowie na Nowym Cmentarzu są kwatery żołnierzy radzieckich, ale utrzymane w dobrym stanie i nie słyszałem, aby ktokolwiek je niszczył.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Tomaszu, do ostatniej soboty widywałem ten cmentarz żydowski od strony ulicy. W minioną sobotę miałem okazję przyłączyć się do grupy młodzieży z Warszawy, która postanowiła zwiedzić cmentarz żydowski w Tarnowie. Klucz do bramy cmentarnej można dostać o każdej porze w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Cmentarz żydowski w Tarnowie jest dzisiaj uporządkowany w dużym stopniu. Przystrzyżono trawę, ustawiono tablice informacyjne, na nagrobkach niektórych znajdują się kwiaty i znicze. Pamiętam początek lat siedemdziesiątych minionego stulecia, kiedy przed rozwalonym murem cmentarnym stał sobie "wychodek", a cmentarz żydowski w Tarnowie porastający lasem był miejscem pijackich orgii oraz chuligańskich dewastacji. Dzisiaj wygląda zupełnie inaczej. Jest zadbany. Jest to przede wszystkim zasługa Tarnowskiego Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Taliesin
  • Taliesin
  • 01.05.2012 19:51

Na Ukrainie ,Białorusi i Litwie roi się od zrujnowanych polskich kościołów i cmentarzy.Często zabytkowych i pełnych ciekawych pomników nagrobnych.Dba się tylko o te na które Polska daje pieniądze.Może by tak Żydzi poszli w ślady Polaków i też zadbali (również finansowo) o swoje cmentarze?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Żal patrzeć na te omszałe, pochylone lub powywracane macewy.
To miejsce powinno być obięte opieką konserwatora zabytków.
A gdzie są członkowie tarnowskiej gminy żydowskiej?
Przecież to ich, a także nasza historia!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawa glaeria! Przyznam szczerzę, że cmentarza tego nigdy nie odwiedziłem, choć okazji raczej nie brakuje...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.