Facebook Google+ Twitter

Taser - supernowoczesna broń polskiej policji

Na wyposażenie polskiej policji wchodzi amerykański paralizator Taser. To broń, która nie zabija. Nawet z 10 metrów można skutecznie powalić na ziemię każdego przeciwnika.

Takie urządzenie może powalić z nóg każdego. Fot. Krzysztof Panek.Pierwsze ćwiczenia z nową bronią, z udziałem 50 policyjnych instruktorów, odbyły się w słupskiej Szkole Policji. Umiejętnościami i doświadczeniami dzielić się będą teraz z kolegami w macierzystych jednostkach.


Amerykański paralizator wykorzystują już policje 45 państw. Pierwsza generacja urządzeń pojawiła się 11 lat temu, a ich działanie oparte było jedynie na zadawaniu bólu. Po kilku latach opracowano model, który działa tylko na mięśnie szkieletowe człowieka powodując ich całkowitą blokadę.


Taser może być stosowany nawet do obezwładniania osób z wszczepionymi rozrusznikami serca. Natężenie prądu, jaki płynie do obezwładnianej osoby, ma wartość 2 miliamperów. Działanie Tasera polega na wyrzuceniu w stronę napastnika dwóch specjalnych igieł połączonych z paralizatorem. Dzięki nim możliwe jest przesłanie impulsu do osoby, która ma być obezwładniona. Wygenerowany impuls jest taki sam jak impuls przekazywany z mózgu do mięśni.
Kto powinien korzystać z Traserów?

Ćwiczenia praktyczne. Fot. Krzysztof Panek.

- Tasery najczęściej wykorzystuje się przy zatrzymywaniu osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, wobec osób pod wpływem alkoholu i środków odurzających oraz wobec osób posiadających broń białą - mówi szkolący polskich policjantów Hans Marrero, który przez 18 lat służył w siłach specjalnych USA. - Do takich osób w moim kraju podczas interwencji policyjnych strzela się z tradycyjnej broni. Jeśli funkcjonariusz jest wyposażony w paralizator łatwo wyobrazić sobie jaka jest różnica w obrażeniach u zatrzymywanej osoby - dodaje instruktor.

Uczestniczący w szkoleniu nasi policjanci podkreślali, że to doskonała alternatywa dla broni palnej. - Nie zabija i nie rani. Czas paraliżu jest wystarczający by założyć przestępcy kajdanki - mówi funkcjonariusz pododdziału terrorystycznego. W trakcie spotkania z dziennikarzami instruktorzy zaproponowali wypróbowanie Tasera. Na próbę zdecydował się Rafał Ostrowski, dziennikarz z TVP3 Gdańsk.

Policjanci, którzy przyjechali do słupskiej Szkoły Policji musieli zdać na zakończenie specjalny egzamin z posługiwania się Taserem.


Pistolet przejdzie do lamusa?


Tasery nie wyeliminują całkowicie broni palnej. Każdorazowe użycie paralizatora wiąże się bowiem z wymianą kartridża, a ten sprzęt nie jest tani (Taser w sprzedaży detalicznej - 6 tys. zł, kartridż - 130 zł). To jednak bardzo dobre uzupełnienie środków bezpośredniego przymusu, które ma do dyspozycji policjant. 80 sztuk zakupionych przez policję paralizatorów ma trafić do pododdziałów antyterrorystycznych, komórek Centralnego Biura Śledczego oraz do Wydziału Realizacyjnego Komendy Stołecznej Policji.Dziennikarz na celowniku. Strzał. Fot. Krzysztof Panek.Działnie impulsu na mięśnie. Fot. Krzysztof Panek.Wyciaganie końcówek. Fot. Krzysztof Panek.Przez takie sterylne igły przechodzi impuls. Fot. Krzysztof Panek.Ślad po ukłuciu jest niewielki. Fot. Krzysztof Panek.Wymienny kartridż kryje w sobie igły z cienkimi przewodami. Fot. Krzysztof Panek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

kas
  • kas
  • 16.02.2011 23:36

mamy 2011 rok, wypadki w Kanadzie z POlicjantami z Końskim Łbem herbu zad i POLakiem zabitym, nowa cudowna broń, ktoś kasę wziął a i tak nie utłumi czasem buntu ludu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ale wówczas policjant będzie miał i pistolet, i taster? No bo przed wyjściem na służbę nie będzie przewidywać, co mu się przyda. Chyba że na zmianę z kolegą - w poniedziałek on pistolet, kolega taster, a we wtorek odwrotnie...
Życie ludzkie jest bezcenne, czyli wartość zero, natomiast nabój pistoletu znacznie tańszy od kartrydża. I policja zabije latem kolejnego człeka przez pomyłkę, bo wytłumaczy, że całoroczne środki na kartrydże zostaly wyczerpane wiosną.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja jestem za, żeby policja używała właśnie taserów. Kiedy jakiś człowiek wymachuje nożem przed policjantem to co on wtedy może zrobić, raczej broni nie użyje chociarz ma do tego prawo. Wkoncu jest w niebezpieczeństwie. O to chyba chodzi, by z paru metrów strzelić tym prądem. Daje wielki Plusik :-) Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Taser / x26* - w tagach;
co to jest x26? jednak *taser* od małej literki.
Dodawanie plusa po komencie (takich przypadków jest już kilkanaście) świadczy o niedopracowanej procedurze dodawania komentów.
Już pisałem o tym kiedyś... Całkiem niedawno :-).

Komentarz został ukrytyrozwiń

I oczywiście + za tekst :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne wypaczenie, niestety. Tasery absolutnie nie powinny trafić do pododdziałów antyterrorystycznych, CBŚ, czy też wydziałów realizacyjnych. To i tak najlepiej wyposażone jednostki. Taser najbardziej przydatny jest w codziennej służbie, gdy trzeba obezwładnić właśnie rozjuszonego pijaczka wymachującego siekierą czy jakiegoś naćpanego dresa. Do takich sytuacji AT się nie wzywa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

*Do takich osób w moim kraju podczas interwencji policyjnych strzela się z tradycyjnej broni. * - przerażająco wygląda wykaz osób, do których strzela się z tradycyjnej (zabijającej) broni...
Dodawanie plusa po komencie (takich przypadków jest już kilkanaście) świadczy o niedopracowanej procedurze dodawania komentów.
Już pisałem o tym kiedyś...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak dobrze mieć "agenta W24" (mam nadzieje ze sie nie obrazisz:) ) w policji

Super materiał

+

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.02.2007 10:36

Zapomniałam o + ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.02.2007 09:56

Materiał podoba mi się bardzo - zwłaszcza opowieść dziennikarza, cóż za zaufanie do policji ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.