Facebook Google+ Twitter

"Tata. Najważniejsze słowo dla mężczyzny". Przełam stereotypy dotyczące niepłodności!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-10 18:16

9 września 2010 roku rozpoczęła się ogólnopolska kampania społeczna „TATA. Najważniejsze słowo dla mężczyzny”. Organizatorem projektu jest Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”. Kampania ma na celu przełamanie stereotypów postrzegania niepłodności jako problemu wyłącznie kobiecego. Przyczyny utrudniające prokreację leżą bowiem w równym stopniu po stronie kobiet i mężczyzn lub dotyczą obojga partnerów.

Problem niepłodności w Polsce dotyczy już około 500 000 – 600 000 mężczyzn. Obecnie co piątą para jest dotknięta problemem niepłodności. Kampania ma zachęcać do diagnostyki w zakresie niepłodności męskiej oraz profilaktyki. Jednym z celów projektu jest uświadomienie, że jako choroba cywilizacyjna niepłodność jest zależna od wielu czynników, na które możemy mieć wpływ np. stresu, diety, zanieczyszczenia środowiska, niehigienicznego trybu życia czy opóźniania decyzji o byciu rodzicami.

W ramach kampanii w 11 miastach Polski odbędą się bezpłatne badania nasienia, które zostaną wykonane w profesjonalnych ośrodkach leczenia niepłodności.

W terminie od dnia 13 września do wyczerpania puli badań, od poniedziałku do piątku na badanie można umówić się telefonicznie podając hasło – „Nasz bocian” pod
numerami telefonów:

22 566 80 00 (w godzinach 12.00 – 15.00, Przychodnia Leczenia Niepłodności nOvum, ul. Bociania 13 w Warszawie)
tel. kom 0 728 324 324 (w godzinach 9.00 -19.00 - Klinika InviMed, ul. Rakowiecka 36 w Warszawie)

Akcja w klinikach potrwa do wyczerpania puli badań.

Patronat Honorowy nad kampanią objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Polski Komitet Olimpijski.

Niepłodność to też męska rzecz!

Niepłodność to poważny problem społeczny, który w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Mimo to niepłodność męska jest pojęciem stosunkowo młodym. Jeszcze w pierwszej połowie XX wieku przyczyn bezdzietności szukano wyłącznie u kobiet. Przełomem w tym zakresie było opublikowanie przez Światową Organizację Zdrowia w 1980 roku norm jakości nasienia, które pozwoliły na określenie potencjału płodności mężczyzny.Obniżenie parametrów nasienia, które nastąpiło na przestrzeni ostatnich 30 lat spowodowało konieczność weryfikacji obowiązujących norm. Zgodnie ze zmianą dokonaną w 2010 roku za prawidłowy wynik uznaje się koncentrację plemników wynoszącą do 20 mln w mililitrze nasienia. Oznacza to, że na przestrzeni ostatniej dekady męska płodność obniżyła się aż trzykrotnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.