Facebook Google+ Twitter

Tata - najważniejsze słowo. Rusza ogólnopolska kampania

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-09-14 15:24

„Tata - najważniejsze słowo dla mężczyzny”. W Polsce ruszyła ogólnopolska kampania społeczna poruszająca problem niepłodności mężczyzn. Potrwa do końca listopada. Twarzami akcji są Rafał Królikowski, Przemysław Saleta i Radosław Brzózka.

- Chodzi o to, żeby uświadomić ludziom, że niepłodność to także męski problem, że nie jest to problem tylko kobiety. Jeżeli para stara sie o dziecko i nic z tego nie wychodzi, to powinni oboje udać się do specjalisty - mówi Michał Damski ze Stowarzyszenie Na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian”, które jest inicjatorem akcji.

Statystyki jasno pokazują, że Polska na tle innych krajów Unii Europejskiej, a także świata, nie wypada dobrze.

- W przypadku niepłodności męskiej sposobem leczenia często stosowanym (niestety, bo to świadczy o bezradności leczenia zachowawczego), jest zapłodnienie pozaustrojowe – stwierdza prof., Rafał Kurzawa, przewodniczący Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. - Jeśli chodzi o dostępność zapłodnienia pozaustrojowego, to jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii Europejskiej.

W Polsce nadal niepłodność postrzegana jest przez pryzmat kobiet. Jeśli para stara się o dziecko, kobieta nie może zajść w ciążę, to zazwyczaj wszyscy błędnie myślą, że problem leży tylko po jej stronie. A być może wystarczy, że mężczyzna odwiedzi androloga i zbada swoje nasienie.

Bogda Pawelec, psychoterapeutka od 15 lat zajmująca się problemem niepłodności, zauważa, że mężczyźni bardzo często opóźniają decyzje o zbadaniu nasienia. Badanie trzeba przeprowadzić jak najszybciej, bo od tego zależy, co będzie się dalej działo z parą, a czas tutaj niestety działa na niekorzyść.

- Niepłodność to przede wszystkim dramat par – podkreśla prof. Sławomir Wołczyński, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu. - Marzeniem chyba większości ludzi jest posiadanie własnego dziecka. Niemożność zrealizowania tego bardzo podstawowego marzenia rozkłada funkcjonowanie rodziny i powoduje bardzo niekorzystne efekty społeczne. Problem niepłodności w tej chwili narasta. Coraz więcej par ma problem z zajściem w ciążę i przekłada to się już na problem demograficzny.

Akcja TATA - NAJWAŻNIEJSZE SŁOWO DLA MĘŻCZYZNY - potrwa do końca listopada, w 11 miastach w 16 wybranych klinikach mężczyźni będą mogli bezpłatnie przebadać swoje nasienie. Akcję wspierają także znani i lubiani, jej ambasadorami są Rafał Królikowski, Przemysław Saleta i Radosław Brzózka. Dlaczego się przyłączyli?

To jest temat, który dotyczy nie tylko kobiet, bo niepłodność w równym stopniu dotyczy mężczyzn – mówi Radosław Brzózka - Moim celem jest, żeby przekonać facetów, że naprawdę warto. Prawdziwy facet, prawdziwy rycerz, którzy walczy, żeby kobiecie było dobrze wżyciu, to jest ten który na co dzień powie, bardzo mi zależy na tobie i na naszym dziecku. I właśnie dlatego zaangażowałem się w tę akcję.

A Rafał Królikowski powiedział: - Akcja wspomaga nas, mężczyzn, próbuje skomunikować nas ze specjalistami, ze współczesnymi możliwościami medycyny, które mogą nam pomóc w osiągnięciu celu: spełnienia się w roli mężczyzny.

Więcej informacji o akcji na stronie internetowej www.nasz-bocian.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.