Facebook Google+ Twitter

"Tatarak" nagrodzony na Berlinale

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-14 21:58

Andrzej Wajda otrzymał na berlińskim festiwalu nagrodę imienia Alfreda Bauera za film „Tatarak". Nagroda przyznawana jest reżyserom, którzy wyznaczają nowe kierunki sztuki filmowej.

Fot. Archiwum Wiadomości24.pl / Fot. Seweryn DombrowskiJury 59. Berlinale przyznało nagrodę imienia Alfreda Bauera również argentyńskiemu reżyserowi młodego pokolenia Adriana Binieza za film "Giganci".

Na konferencji prasowej po wręczeniu nagród Andrzej Wajda mówił, że czuje się szczęśliwy. - Nigdy nie przypuszczałem, że stary reżyser może dostać nagrodę za wyznaczanie nowych horyzontów kina - powiedział laureat. Jak dodał, sam przyszłość kina widzi w połączeniu filmu fabularnego z dokumentalnym.

Reżyser dodał, że zadzwonił z informacją o nagrodzie do odtwórczyni głównej roli w „Tataraku" Krystyny Jandy. Ze względu na osobisty charakter swojej roli, aktorka nie bierze udziału w promocji filmu i nie przyjechała do Berlina, ale, jak mówił Wajda, jest bardzo szczęśliwa.

Jury przyznało dwie nagrody im. Alfreda Bauera - inicjatora Berlinale. Drugą otrzymał argentyński reżyser Adrian Biniez za film „Gigante".

Złotego Niedźwiedzia" na festiwalu filmowym w Berlinie zdobył peruwiański film "La Teta Asustada", pochodzącej z Peru Claudii Llosy. Film ukazuje brutalne realia Peru, gdzie szerzy się przemoc i są łamane prawa człowieka. Bohaterka filmu jest jedną z ofiar terroru.

Nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego aktora na Berlinale zdobył Sotigui Kouyate. Pochodzący z Mali aktor został nagrodzony za rolę w "London River". Film wyreżyserował Francuz Rachida Bouchareb. Kouyate wcielił się w rolę ojca, który po zamachach terrorystycznych w Londynie z 2005 roku poszukuje zaginionego potomka.
Nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszej aktorki otrzymała Birgit Minichmayr. Austriaczka wystąpiła w filmie "Alle Anderen", wyreżyserowanym przez Marena Ade.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Do dobre wiesci. Gratuluje i rezyserowi i polskiej kinomatografii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.