Facebook Google+ Twitter

Tatry moja miłość!

Dziś w Muzeum Miasta Zgierza otwarto wystawę zatytułowaną: „Tatry - przyroda, ludzie, kultura” autorstwa Jacka i Wiktora Majaków.

O górach opowiada autor wystawy Wiktor Majak/ fot. Paweł WężykWystawa umiejscowiona jest w podziemnych, cichych pomieszczeniach muzeum. Wchodząc na sale wystawowe słyszymy w tle góralską muzykę. Dla gości w formie poczęstunku przygotowano również góralskie oscypki. Tak więc atmosfera jest iście tatrzańska. Miłośnicy gór z pewnością poczują się tu dobrze. Górski przysmak: oscypki/ fot. Paweł Wężyk

Wystawę przygotowano w formie edukacyjnej, która ułatwi pracę nauczycielom. Sale podzielono na kąciki tematyczne. Jest kącik dla przyrodników, w którym podziwiać można piękne górskie rośliny i zwierzęta, jest kącik dla taterników oraz kącik poświęcony górskim zagrożeniom. W każdej sali można podziwiać znakomite fotografie naszych polskich Tatr.


O swojej pasji opowiada autor wystawy


Jedna z sal wystawy, na ścianech wspaniałe fotografie Tatr/ fot. Paweł Wężyk- Często bywam w Tatrach - mówi Wiktor Majak - i muszę się przyznać, że bardzo lubię do Zakopanego jechać pociągiem, bo jak się jedzie z Krakowa, to już przed samym Zakopanem jest takie miejsce, kiedy z okien wagonu dostrzegam tę pionową granitową ścianę skał. Zawsze wtedy ogarnia mnie zdumienie, jakież to niepojęte siły doprowadziły do wypiętrzenia takich potężnych konstrukcji skalnych - opowiada z zachwytem współautor wystawy. - Chyba wszyscy się zgodzimy, że Tatry to magiczne miejsce. Magiczne dla przyrodnika, bo są tam rośliny, które nie występują na nizinach. To miejsce magiczne także dla fotografa, narciarza, ludzi uprawiających wspinaczkę, ale i dla zwykłego turysty, który może nacieszyć swoje oczy pięknym widokiem.


Skały jakie występują w Tatrach/ fot. Paweł WężykTych których Tatry znają i kochają nie muszę specjalnie namawiać do odwiedzenia tej wystawy. Natomiast tych, którzy nigdy w górach nie byli i tak naprawdę nie wiedzą dlaczego Tatry zachwycają, może zachęci Wiktor Majak.

- Wszyscy czytaliśmy Trylogię, wyobraźcie sobie, że gdzieś na zakurzonych półkach Uniwersytetu Jagiellońskiego odnaleziono kilka miesięcy temu, nieznaną zupełnie jeszcze jedną część Trylogii. I ona właśnie w najbliższych dniach ukazuje się w księgarni. Kupujemy ją, czytamy i co się okazuje? Jest jeszcze ciekawsza, bardziej wciągająca, jeszcze piękniejszą polszczyzną napisana.

Kącik poświęcony taternikom/ fot. Paweł WężykI tak oto ja, przyrodnik, który tutaj na nizinach potrafi nazwać prawie każdą trawkę, wchodzę do Doliny Białego i czuję się jakby przeniesiony do zupełnie innej strefy klimatycznej. Zupełnie nieznane mi rośliny, piękniejsze, bardziej kolorowe, bardziej fascynujące. To jest naprawdę pasjonujące przeżycie i zachęcam wszystkich do zagłębienia się w detale tatrzańskiej przyrody.


Jednym z gości na otwarciu wystawy był prezydent Zgierza Jerzy Sokół, który nie krył zdumienia.

- Bardzo piękna wystawa - mówił - jestem pod dużym wrażeniem, może jestem mało obiektywny, Tatry to moja miłość. Czuć tu atmosferę górską, mamy okazję „posmakować” gór oglądając wystawę.

Autorami zdjęć, które można podziwiać na wystawie, są obok Jacka i Wiktora Majaków,  Agnieszka i Włodzimierz Bilińscy. W przygotowaniu wystawy pomagała również dr Matylda Rudak.

Rozpowszechnianiem wystawy zajmuje się Biuro Wystaw Przyrodniczych w Łodzi.

Wystawę można oglądać w Muzeum Miasta Zgierza przy ulicy Dąbrowskiego 21 do 6 maja 2007 roku. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pawle, moją miłością jest morze, ale rozumiem oczywiście Twoje uczucie. A gdyby tak te dwie miłości połączyć ... autokuszetką? :) :) :)
Gdybym mieszkała blisko Zgierza, to po Twoim tekście z pewnością bym obejrzała wystawę :) (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.