Facebook Google+ Twitter

Tatry. Największe sprzątanie w historii. Zebrano 1,5 tony śmieci

Turyści bardzo chętnie wyruszają w góry i równie chętnie góry zaśmiecają. 30 czerwca, w ramach akcji "Czyste Tatry", wolontariusze zebrali na trasach i szczytach ogromną górę śmieci.

W akcji "Czyste Tatry", przez całą sobotę, 30 czerwca, około tysiąca wolontariuszy w pocie czoła sprzątało tatrzańskie szlaki i szczyty. Od rana do późnych godzin wieczornych, zebrali i znieśli łącznie setki worków - prawie półtorej tony - różnych śmieci i zanieczyszczeń porzuconych przez turystów.

Najbardziej zaśmiecone były i najwięcej nazbierano nieczystości w rejonie drogi do Morskiego Oka oraz w powszechnie odwiedzanych dolinach: Chochołowskiej i Kościeliskiej – podał serwis radiokrakow.pl. Odważni, dzielni, pracowici i ofiarni wolontariusze sprzątali też trudno dostępne szczyty - Rysy i Świnicę. Podczas akcji wolontariusze oddawali krew chorym i poszkodowanym w wypadkach w Tatrach.

Najczęstszym i "największym" liczebnie śmieciem i najtrudniejszym do zbierania ze względu na "gabaryty", są niedopałki papierosów i puszki po piwie i innych napojach. Znaleziono też wiele większych i dużo mówiących zanieczyszczeń, m.in. znak drogowy, szlafrok i kilka sztuk damskiej bielizny.

Dzisiaj, podczas podsumowania akcji "Czyste Tatry" zauważono, że tegoroczne sprzątanie było największym sprzątaniem Tatr w historii. Jego organizator i twórca akcji, Albin Marciniak, który prowadzi Klub Podróżników Śródziemie, podkreślił, że uczyniono to u progu sezonu letniego. Dodał, że od dziś turyści mają czyste Tatry, i – jak powiedział - "chcielibyśmy, żeby te góry w takim stanie zostały" – miał na myśli, oczywiście, po sezonie – podaje tech.money.pl.

Skala zjawiska zaśmiecania i zabrudzania Tatr jest niewyobrażalnie wielka. Według Albina Marciniaka, ilość zebranych śmieci w tym roku jest ogromna. Ale też zwrócił uwagę, że statystycznie tylko w jeden weekend, turyści potrafią wyrzucić 30 metrów sześciennych zanieczyszczeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Jadwigo, ja wiem, że miała rację. Podałem specjalnie ten przykład po to, żeby pokazać, że młodsze pokolenie będzie już sprzątało po sobie...Oczywiście, pochwaliłem ją za to...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wiem o co chodzi Staszku, ale....ci....sza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 dla uczestników akcji sprzątania Tatr!
A z tą gumą panie Sławku to wnuczka miała rację, w końcu to też odpad :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Ja na trasie nie widziałem wracających turystów, którzy nieśliby w siatce swoje śmieci... Oni się chyba nigdy nie nauczą sprzątania po sobie. Chociaż... moja wnuczka zwróciła mi uwagę, jak wyplułem gumę na trawę i nakazała zanieść ją do kosza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy polscy turyści, którzy zadeptuj Tatry całymi tabunami, chcą to zrozumieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tylko źle o nas świadczy. Gdyby nie takie akcje oczyszcania szlaków, to nasze góry wyglądały...aż strach pomyśleć. Możemy podziękować wszystkim wolontariuszom za akcję "Czyste Tatry".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.