Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5379 miejsce

Tatry. Największe sprzątanie w historii. Zebrano 1,5 tony śmieci

Turyści bardzo chętnie wyruszają w góry i równie chętnie góry zaśmiecają. 30 czerwca, w ramach akcji "Czyste Tatry", wolontariusze zebrali na trasach i szczytach ogromną górę śmieci.

W akcji "Czyste Tatry", przez całą sobotę, 30 czerwca, około tysiąca wolontariuszy w pocie czoła sprzątało tatrzańskie szlaki i szczyty. Od rana do późnych godzin wieczornych, zebrali i znieśli łącznie setki worków - prawie półtorej tony - różnych śmieci i zanieczyszczeń porzuconych przez turystów.

Najbardziej zaśmiecone były i najwięcej nazbierano nieczystości w rejonie drogi do Morskiego Oka oraz w powszechnie odwiedzanych dolinach: Chochołowskiej i Kościeliskiej – podał serwis radiokrakow.pl. Odważni, dzielni, pracowici i ofiarni wolontariusze sprzątali też trudno dostępne szczyty - Rysy i Świnicę. Podczas akcji wolontariusze oddawali krew chorym i poszkodowanym w wypadkach w Tatrach.

Najczęstszym i "największym" liczebnie śmieciem i najtrudniejszym do zbierania ze względu na "gabaryty", są niedopałki papierosów i puszki po piwie i innych napojach. Znaleziono też wiele większych i dużo mówiących zanieczyszczeń, m.in. znak drogowy, szlafrok i kilka sztuk damskiej bielizny.

Dzisiaj, podczas podsumowania akcji "Czyste Tatry" zauważono, że tegoroczne sprzątanie było największym sprzątaniem Tatr w historii. Jego organizator i twórca akcji, Albin Marciniak, który prowadzi Klub Podróżników Śródziemie, podkreślił, że uczyniono to u progu sezonu letniego. Dodał, że od dziś turyści mają czyste Tatry, i – jak powiedział - "chcielibyśmy, żeby te góry w takim stanie zostały" – miał na myśli, oczywiście, po sezonie – podaje tech.money.pl.

Skala zjawiska zaśmiecania i zabrudzania Tatr jest niewyobrażalnie wielka. Według Albina Marciniaka, ilość zebranych śmieci w tym roku jest ogromna. Ale też zwrócił uwagę, że statystycznie tylko w jeden weekend, turyści potrafią wyrzucić 30 metrów sześciennych zanieczyszczeń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pani Jadwigo, ja wiem, że miała rację. Podałem specjalnie ten przykład po to, żeby pokazać, że młodsze pokolenie będzie już sprzątało po sobie...Oczywiście, pochwaliłem ją za to...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już wiem o co chodzi Staszku, ale....ci....sza :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

5 dla uczestników akcji sprzątania Tatr!
A z tą gumą panie Sławku to wnuczka miała rację, w końcu to też odpad :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda. Ja na trasie nie widziałem wracających turystów, którzy nieśliby w siatce swoje śmieci... Oni się chyba nigdy nie nauczą sprzątania po sobie. Chociaż... moja wnuczka zwróciła mi uwagę, jak wyplułem gumę na trawę i nakazała zanieść ją do kosza...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy polscy turyści, którzy zadeptuj Tatry całymi tabunami, chcą to zrozumieć?

Komentarz został ukrytyrozwiń

To tylko źle o nas świadczy. Gdyby nie takie akcje oczyszcania szlaków, to nasze góry wyglądały...aż strach pomyśleć. Możemy podziękować wszystkim wolontariuszom za akcję "Czyste Tatry".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.