Facebook Google+ Twitter

Tatry. Piorun poraził turystę wspinającego się na Giewont

W niedzielne popołudnie jeden z turystów wspinający się na Giewont został porażony piorunem.

Szybkie zmiany pogody w Tatrach to nie rzadkość / Fot. fot. Karolina HermannMężczyznę natychmiast przetransportowano śmigłowcem do pobliskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ratownicy TOPR zapewniają, że turysta jest przytomny, a personel szpitala ma z nim stały kontakt.

Giewont jest niebezpieczny ze względu na swoje wykończenie. Krzyż znajdujący się na jego szczycie ściąga pioruny. Tego typu wypadki w miejscu tym zdarzają się niezwykle często. Dodatkowe zagrożenie generują łańcuchy umieszczone jako pomoc przy wspinaczce.

Burze w górach są zawsze wielkim zagrożeniem, szczególnie dla nieodpowiednio przygotowanego turysty. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić zarówno warunki pogodowe na najbliższą dobę, jak i uzupełnić wszelkie braki w ekwipunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To szczyt na którym zginęło w Tatrach najwięcej osób!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Burza w Tatrach często zaczyna się nagle,niespodziewanie.Czasem trudno przewidzieć rozwój wypadków.Są miejsca ,które mają swój mikroklimat,często występują tam zawirowania pogody,nagłe zmiany.Tak bywa w okolicy Świnicy,Siwej Przełęczy i Giewontu również.W sezonie letnim na Giewont odwiedza nawet 1000 osób dziennie.Proszę sobie wyobrazić ,jak łatwo tam o wypadek,jak trudno w porę zdecydować się na ewakuację.Jak ktoś podejdzie pod szczyt,to pomimo niepewnej pogody stara się wejść na szczyt.
Ciężko jest rezygnować ze zdobycia tej góry,kiedy jest się o krok,a nad głową czarne chmury.Turyści lubią mówić-byłem na Giewoncie. Burza może przyjść znienacka.Tak to bywa.

Giewont to bardzo niebezpieczna góra (mało kto zdaje sobie z tego sprawę),bowiem często jest lekceważona przez turystów.

Odkąd notuje się w Tatrach wypadki,na Giewoncie zginęło ponad 60 osób,w tym kilkanaście od uderzenia pioruna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie jest myślenie ludzi. Mnie nie trafi, przecież to jak trafić w 6 w lotto. A jednak 6 wpadają i to czasami kilka podczas kumulacji.
A dzisiejsza burza była jak kumulacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie wróciłem z Zakopanego i dostałem kolejny dowód na bezmyślność niektórych turystów. Kobiety w japonkach, mężczyźni w sandałach - to codzienny widok na szlakach górskich. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, a prognozy bardzo często się nie sprawdzają. Gdy wracałem z Sarniej Skały zaczęła się burza. Przyspieszyłem kroku, ale szedłem wystarczająco ostrożnie. Pomimo burzy wielu turystów wspinało się dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.