Facebook Google+ Twitter

Tatry. Piorun poraził turystę wspinającego się na Giewont

W niedzielne popołudnie jeden z turystów wspinający się na Giewont został porażony piorunem.

Szybkie zmiany pogody w Tatrach to nie rzadkość / Fot. fot. Karolina HermannMężczyznę natychmiast przetransportowano śmigłowcem do pobliskiego szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ratownicy TOPR zapewniają, że turysta jest przytomny, a personel szpitala ma z nim stały kontakt.

Giewont jest niebezpieczny ze względu na swoje wykończenie. Krzyż znajdujący się na jego szczycie ściąga pioruny. Tego typu wypadki w miejscu tym zdarzają się niezwykle często. Dodatkowe zagrożenie generują łańcuchy umieszczone jako pomoc przy wspinaczce.

Burze w górach są zawsze wielkim zagrożeniem, szczególnie dla nieodpowiednio przygotowanego turysty. Przed wyjściem w góry należy sprawdzić zarówno warunki pogodowe na najbliższą dobę, jak i uzupełnić wszelkie braki w ekwipunku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

To szczyt na którym zginęło w Tatrach najwięcej osób!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Burza w Tatrach często zaczyna się nagle,niespodziewanie.Czasem trudno przewidzieć rozwój wypadków.Są miejsca ,które mają swój mikroklimat,często występują tam zawirowania pogody,nagłe zmiany.Tak bywa w okolicy Świnicy,Siwej Przełęczy i Giewontu również.W sezonie letnim na Giewont odwiedza nawet 1000 osób dziennie.Proszę sobie wyobrazić ,jak łatwo tam o wypadek,jak trudno w porę zdecydować się na ewakuację.Jak ktoś podejdzie pod szczyt,to pomimo niepewnej pogody stara się wejść na szczyt.
Ciężko jest rezygnować ze zdobycia tej góry,kiedy jest się o krok,a nad głową czarne chmury.Turyści lubią mówić-byłem na Giewoncie. Burza może przyjść znienacka.Tak to bywa.

Giewont to bardzo niebezpieczna góra (mało kto zdaje sobie z tego sprawę),bowiem często jest lekceważona przez turystów.

Odkąd notuje się w Tatrach wypadki,na Giewoncie zginęło ponad 60 osób,w tym kilkanaście od uderzenia pioruna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie jest myślenie ludzi. Mnie nie trafi, przecież to jak trafić w 6 w lotto. A jednak 6 wpadają i to czasami kilka podczas kumulacji.
A dzisiejsza burza była jak kumulacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie wróciłem z Zakopanego i dostałem kolejny dowód na bezmyślność niektórych turystów. Kobiety w japonkach, mężczyźni w sandałach - to codzienny widok na szlakach górskich. Pogoda w górach jest nieprzewidywalna, a prognozy bardzo często się nie sprawdzają. Gdy wracałem z Sarniej Skały zaczęła się burza. Przyspieszyłem kroku, ale szedłem wystarczająco ostrożnie. Pomimo burzy wielu turystów wspinało się dalej...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.