Facebook Google+ Twitter

Tatry tylko dla rozsądnych

W sobotę po południu nastąpiło w Tatrach gwałtowne załamanie pogody. Od kilku dni synoptycy ostrzegali przed burzami, a jednak znalazły się osoby, które zechciały wypróbować przygotowanie TOPR do podjęcia działań w trudnych warunkach pogodowych.

Zakopane i Tatrzański Park narodowy przeżywają w tym roku prawdziwy najazd turystów. Należy dodać, że w dużej mierze są to osoby nieprzygotowane do wypraw górskich. Po każdym weekendzie, na stronach TOPR pojawiają się komunikaty o interwencjach ratowników. W większości przypadków, ratownicy wzywani są do różnego typu kontuzji, ale zdarzają się również nietrzeźwi albo przeceniający swoje możliwości turyści.

 / Fot. Livia KolanCałe wakacje spędziłam w Gdańsku, więc zaraz po powrocie do Krakowa, zamierzałam wybrać się w góry. Już od środy (19.08) śledziłam komunikaty pogodowe. Wszystkie mówiły o tym, że w sobotę po południu i niedzielę rano ma padać. Niepocieszona przełożyłam termin wyjazdu. Niestety nie wszyscy postanowili dziś zostać na nizinach.

Od dłuższego czasu, zwłaszcza widząc w wysokich partiach gór ludzi w klapkach, sandałach albo z parasolami, zastanawiam się czy nie należy wprowadzić jakiś ograniczeń przy wejściu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Słowacy poradzili sobie z problemem nieodpowiedzialnych turystów, wprowadzając obowiązek wynajęcia przewodnika w przypadku chęci wejścia na wyższe szczyty Tatr Słowackich. Ponadto, od 1 lipca 2006 roku, za każdą interwencję Horskiej Zahrannej Sluzby (odpowiednik TOPR po słowackiej stronie Tatr), trzeba płacić. Być może w Polsce też tak powinno być? Może to kazałoby się zastanowić niektórym osobom przed wyjściem w góry.

Materiały powiązane:
Tatry- piękne i groźne

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Kiedyś na Śnieżkę prowadziła nas pani w sandałkach na koturnie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba nie ma innego wyjścia, bo "turyści" są niereformowalni. Co gorsza, zdarzają się wycieczki szkolne z nauczycielkami w sandałkach i klapeczkach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Można wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenia a firmy ubezpieczeniowe (podobnie jak przy ubezpieczeniach komunikacyjnych) wymuszą zachowania rozsądne pod sankcją nieważności polisy. Ubezpieczenie samochodu traci ważność jeśli kierowca jest pijany więc mogłoby też tracić ważność ubezpieczenie "tatrzańskie" gdy ktoś w góry wbierze się "na gazie".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.