Facebook Google+ Twitter

Tatuaże - bohomazy czy dzieła sztuki?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-03-23 11:20

Właściwie wykonane są prawdziwą ozdobą. Zrobione nieprofesjonalnie, mogą oszpecić i zaszkodzić zdrowiu. Mowa oczywiście o tatuażach.

Tauaże po raz pierwszy pojawiły się już w starożytnym Egipcie, kiedy to były wykonywane na ciałach kapłanów. Pierwszy tatuaż, jaki odnaleziono, składał się z serii kropek i linii. Znajdował się na ciele mumii, kapłanki boga Hatora. Dawniej tatuaże pełniły funkcje rytualne, w naszej kulturze stanowią ozdobę. Wśród pierwszych chrześcijan popularną praktyką było umieszczanie na ciele symboli wiary – ryby czy inicjałów Chrystusa. W roku 787 papież Adrian I zakazał tej praktyki. Twierdził on, że skoro człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga, tatuowanie ciała jest profanacją Jego wizerunku. Od tego czasu w Europie tatuaże przestały być popularne, by pod koniec XVIII wieku powrócić do łask.

Obecnie wykonanie tatuażu nie stanowi problemu. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych gabinetów zajmujących się ich tworzeniem. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, dające gwarancję jakości wykonanej pracy. Profesjonalni artyści, bo tak należy nazwać osoby zajmujące się tatuowaniem, odradzają korzystanie z usług „domowych tatuatorów”, zaopatrzonych jedynie w podstawowy sprzęt. Profesjonaliści radzą również unikać tych z małym doświadczeniem. Efektem ich pracy mogą być jedynie różne choroby skóry, a nawet zakażenie rozmaitymi wirusami jak np. HIV, HBV bądź HCV. Oczywiście podstawową różnicą między tatuażem wykonanym profesjonalnie a tym stworzonym przy pomocy metod „chałupniczych” jest jego jakość.

Ola, właścicielka tatuażu przedstawiającego ogromnego motyla, nie żałuje swojej decyzji i z dumą prezentuje efekt pracy tatuatora. W pełni popiera osoby, które decydują się na ozdobienie swojego ciała. Jednak, jak sama przyznaje, należy zwracać uwagę na wykonawcę, ponieważ piękny motyl nie od początku był taki jak dziś... Obecny powstał na słabo wykonanym przez znajomego niby-motylu, który po pewnym czasie zamienił się w kolorową plamę.

Pierwszym etapem na drodze do powstania tatuażu jest przygotowanie miejsca, na którym ma on zostać wykonany. W tym celu goli się wybrane miejsce, dezynfekuje, a następnie wykonuje tzw. obrys, czyli kontur tego, co chcemy sobie wytatuować. Następnie osoba wykonująca tatuaż dobiera barwniki lub też przygotowane wcześniej pigmenty i za pomocą odpowiedniego urządzenia wprowadza je pod skórę. Efektem pracy tatuatora może być każdy wzór, jaki tylko sobie wymarzymy, o ile sam twórca będzie w stanie go wykonać, ponieważ nie każdy motyw nadaje się na wzór tatuażu.

Zanim więc zdecydujemy się na tatuaż, warto sprawdzić osobę, której chcemy powierzyć jego wykonanie i wybrać wzór, jakim ozdobimy swoje ciało. Co ważne, musimy być pewni swojej decyzji, ponieważ raz wprowadzony barwnik na zawsze już pozostawi ślad na naszym ciele. Jedyną możliwością pozbycia się tatuażu będzie bardzo kosztowny zabieg wykonany za pomocą lasera.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.