Facebook Google+ Twitter

Tatuś zmienia pieluchę

W minionym tygodniu „Gazeta Wyborcza” na swych łamach propagowała urlop ojcowski. Mimo, że nie jestem jeszcze tatą dałem się przekonać do zmiany pieluch przez ojców.

Ale nie w samych pieluchach rzecz. Pomysł z urlopem ojcowskim ma szersze przesłanie. Według statystyk polski ojciec na opiekę nad dzieckiem do trzech lat poświęca dziennie średnio od pięciu do ośmiu minut. To dużo czy mało czasu? Pytanie jest retoryczne.

W osiem minut nie zrozumiemy dziecka, nie dowiemy się, co lubi, a czego nie cierpi, nie zwiążemy się z nim emocjonalnie. Urlop ojcowski ma to zmienić, bowiem pozwoli ojcu pobyć dłużej z pociechą. Pozwoli na poznanie dziecka i zrozumienie obowiązków żony/partnerki. Mężczyzna na własnej skórze doświadczy trudu wychowania. A wychowanie to nie tylko zmiana pieluch, ale również zabawa, szykowanie posiłków oraz niezbędna… cierpliwość.

Urlop ojcowski ma też obalić pewne stereotypy. Stereotyp matki odpowiedzialnej za wychowanie dziecka oraz stereotyp ojca odpowiedzialnego za utrzymanie rodziny. Choć nadal twierdzę, że mężczyzna powinien być przywódcą i dbać o bezpieczeństwo stada (rodziny), ale urlop ojcowski nie powinien zachwiać tych proporcji.

Pozostaje jeszcze kwestia akceptacji społecznej. Już słyszę śmiech szyderców, którzy dowiedzieli się, że ich kolega zdecydował się wcielić w rolę opiekunki. Uszczypliwości złośliwców są niczym innym jak oznaką ich niedojrzałości, a bycie ojcem zobowiązuje. Zobowiązuje do dojrzałości i odpowiedzialności. Druga sprawa, to podejście pracodawcy. Szef musi zrozumieć, że nie tylko pracownica, ale również pracownik ma prawo do opieki nad dzieckiem.

Stąd pomysł z kampanią promującą urlopy ojcowskie. Dariusz Michalczewski i Krzysztof Włodarczyk, zgodzili się na promocję wizerunku taty z pieluchą. Może spot z "Tygrysem" i "Diablo" przekonana niedowiarków, że nawet prawdziwy twardziel może zajmować się niemowlakiem.

Ojciec matki nie zastąpi. Choćby przy karmieniu piersią, ale może być aktywniejszy w procesie wychowania, a urlop ojcowski ma w tym pomóc. Na pewno nie zaszkodzi.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (5):

Sortuj komentarze:

:-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

To normalne, że facet zajmuje się swoim dzieciakiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Komentarz został ukrytyrozwiń

No, czasem to jest odbierane jako coś dziwnego. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co w tym dziwnego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.