Facebook Google+ Twitter

Tatusiowie, na urlop!

W pierwszych dniach po narodzinach dziecko emocjonalnie związane jest bardziej z mamą. Tata powinien więc mieć większe szanse nawiązania uczuciowej więzi z maluszkiem. Taką możliwość daje urlop ojcowski.

Kobiety posiadają instynkt macierzyński, który znacznie ułatwia im bycie mamą. Tatusiowie mają trudniej, bo ojcostwa trzeba się po prostu nauczyć. Niepewność ojców najczęściej wynika z niewiedzy, dlatego trzeba pomóc im się doszkolić. Świeżo upieczonym tatusiom szansę na to daje urlop ojcowski. Od 2012 roku został wydłużony do 2 tygodni.

Roli nikt nie wypełni tak dobrze jak on sam. / Fot. Qole Pejorian/ lic. Creative Commons, http://www.everystockphoto.com/photo.php?imageId=765397&searchId=093ec71f562ba6cbf5825b7c9a48f19e&npos=5Urlop ojcowski, w przeciwieństwie do tacierzyńskiego, jest niezależny od urlopu macierzyńskiego. Tata może go więc wykorzystać już w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka, jednak nie później niż do 1. roku życia maluszka. Urlop ma charakter fakultatywny. Tata nie ma więc konieczności jego wykorzystania. Jeżeli jednak zdecyduje się pomóc świeżo upieczonej mamie, musi złożyć pisemny wniosek u swojego pracodawcy - najpóźniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Udzielenia urlopu ojcowskiego pracodawca nie może odmówić. W trakcie 2 tygodni ojcom przysługuje zasiłek macierzyński, a po powrocie pracodawca powinien zagwarantować im to samo lub równorzędne stanowisko pracy z wynagrodzeniem nie niższym od dotychczasowego. Tata powracający z urlopu ojcowskiego jest również chroniony przed zwolnieniem. Wyjątkiem są zwolnienia dyscyplinarne lub ogłoszenie upadłości firmy, w której tata był zatrudniony.

Urlop ojcowski został wprowadzony już w 2010 roku. Póki co, niestety niewielu ojców z niego korzysta. Wynika to prawdopodobnie z niepewności oraz obawy przed zwolnieniem z pracy. Do tej pory większość ojców o istnieniu urlopu ojcowskiego dowiadywała się w ostatniej chwili. W szczególności w małych firmach, gdzie nie ma związków zawodowych, informacja docierała do nich pokątnie. Być może teraz, kiedy urlop ojcowski został wydłużony do 2 tygodni, sytuacja się zmieni. Świadomość wykorzystania 2 tygodni wolnych na opiekę nad dzieckiem może być dla świeżo upieczonego taty niezłą zachętą do poszerzenia wiedzy w tym zakresie.

Nauka ojcostwa to najwspanialszy okres w życiu każdego mężczyzny. Urlop ojcowski ma między innymi przekonać młodych tatusiów, że instrukcja obsługi niemowlęcia wcale nie jest skomplikowana. Każdy ojciec powinien pamiętać, że jego roli nikt nie wypełni tak dobrze jak on sam. Przecież misja taty w pierwszych dniach po narodzinach dziecka jest równie istotna, jak rola mamy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Super, że opublikowałaś Beato ten materiał. Warto też by podsumować kto i jakie ma urlopy od 2012 bo jak słyszę od koleżanek i kolegów to czasem nawet kadrowe nie są do końca zaznajomione z tematem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nareszcie czytam poprawne, normalne określenie: "urlop ojcowski", a nie jakiś dziwoląg językowy "tacierzyński" - straszny wyraz! Świetny tekst, pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kiedy mój syn dorastał urlopów nie było, ale każda wolną chwilę spędzałem z dzieckiem i to były piękne chwile.
Co do strachu przed utratą pracy przez ojca, nie dziwię się, gdyż pracodawcy jeszcze nie dorośli do nowej sytuacji. W dużych przedsiębiorstwach urlop ojcowski funkcjonuje już normalnie...
Myślę, że po przeczytaniu artykułu wielu młodych ojców pójdzie po rozum do głowy i zacznie korzystać z tego przywileju :)
Gratuluję artykułu i tematu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.