Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19715 miejsce

Tauromachia - niezwykła wystawa we Wrocławiu. Picasso, Goya i Dali wśród autorów wystawionych prac

Tauromachia to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do wielowiekowej iberyjskiej tradycji walk i polowań na byki. Wrocław prezentuje artystyczne wizje Tauromachii trzech sławnych malarzy Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

 / Fot. Skan/fot. Isabella DegenWrocławskie Muzeum Architektury w dniach od 24 lipca do 16 listopada, gości niezwykłą wystawę pt. „Tauromachia - walka byków“. Ekspozycja pokazuje dzieła najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie – hiszpańskich malarzy Francisca Goi, Pabla Picassa i Salvadora Dalego.

Wystawa pod względem historycznym, prezentuje najlepsze dzieła hiszpańskie związane z fenomenem corridy. Powstały one w różnych technikach graficznych jak akwaforta, litografia, akwatinta. Motywem przewodnim wystawy jest postać Byka, który od wieków symbolizuje siłę i odwagę. Wiadomo, że z tym zwierzęciem związane są od stuleci walki byków i popularna corrida. Tauromachia to bardzo szerokie pojęcie, odnoszące się do wielowiekowej tradycji walk i polowań na byki w zależności od epoki. Według niektórych źródeł ten zwyczaj został sprowadzony na Półwysep Iberyjski przez Arabów, Kartagińczyków lub Rzymian. W XVI wieku walki byków były ulubioną rozrywką Maurów. Corrida popularna była wśród arystokracji, w walkach brali udział nawet królowie. Według źródeł pierwsza corrida odbyła się na cześć Alfonsa VIII w 1133 roku. Od XVIII wieku walki byków zaczęły stanowić zabawę niższych warstw społecznych.

Po śmierci generała Franco w 1975 roku przepowiadano zaniechanie corridy, jako rozrywki kojarzonej z latami terroru, jednak ilość organizowanych w Hiszpanii walk byków wcale nie zmalała.
Temat corridy w obecnych czasach, w XXI wieku stał się bardzo kontrowersyjnym elementem kultury Hiszpanii, jest widowiskiem, którego okrucieństwo od lat wzbudza wiele emocji.
Przeciwnicy corridy podkreślają nieuzasadnione okrucieństwo formy tej rozrywki, podczas gdy zwolennicy podnoszą walory konfrontacji człowieka ze zwierzęciem do rangi sztuki i pełnego różnych namiętności wydarzenia.
Obecnie w Hiszpanii, towarzystwa ochrony zwierząt wypowiedziały wspólną kampanię przeciw Tauromachii. Ruch ten jest już aktywny od kilku lat i prawdopodobnie z czasem osiągnie zamierzone cele.

Wrocławską wystawę otwiera cykl prac Francisca Goi zatytułowany „La Tauromaquia“, wykonany w technice akwaforty, akwatinty i suchej igły. Seria grafik powstała w latach 1814-16, kiedy artysta był już schorowany i dobijał 70. roku życia. Prace te stanowiły ilustracje do tekstów pisarza Nicolasa Fernandeza de Moratina, autora pierwszych opracowań walk byków w Hiszpanii. We Wrocławiu zaprezentowano siódmą edycję tej serii, odbitą z oryginalnych płyt pochodzących z 1937 roku.

Prace Pabla Picassa całkowicie zdominowały wrocławską wystawę. Dzieła ukazują nie tylko kunszt i wspaniały talent artysty, lecz również jego wszechstronność artystyczną. W dorobku graficznym artysty istotne miejsce zajmuje prezentowany we Wrocławiu cykl jedenastu litografii w osiemnastu kopiach pt. „Byki”, powstałych na przełomie lat 1945-46. Zobaczyć można także ekspozycję serii akwatinty pt. „Tauromaquia“, wydanych w słynnym paryskim atelier Rogera Lacourière w 1959 roku i stanowiących hommage dla żyjącego w XVII wieku matadora Jose Delgado. Picasso dał się również poznać jako autor ilustracji inspirowanych treścią dzieł literackich, z których pokazywane są dwa cykle: Carmen z 1949 roku, oraz „Le Cocu magnifique“ (Rogacz wspaniały) z roku 1968. Uzupełnieniem tych serii są wybrane ryciny ze słynnej Suity Vollarda, zamówionej u Picassa na zlecenie przez jednego z najsłynniejszych kolekcjonerów sztuki, na przełomie wieków XIX i XX.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.