Facebook Google+ Twitter

Tauron Nowa Muzyka 2013. Mocny początek i emocje rosną

W czwartkowy wieczór, specjalnym koncertem w szybie Wilson rozpoczęła się 8. edycja festiwalu Tauron Nowa Muzyka. Już następnego dnia koncerty przeniosły się do Doliny Trzech Stawów - na czterech scenach nie brakuje alternatywnych emocji.

Vladislav Delay, fiński muzyk alternatywny podczas koncertu w Galerii Szyb Wilson / Fot. Radosław KaźmierczakTegoroczne lato w naszym kraju obfitowało w wiele dużych i nieco mniejszych festiwali muzycznych - w większości zestawień Tauron Nowa Muzyka kończy ich sezon nad Wisłą. Jednak myli się ten, który uważa 4-dniowe święto brzmień alternatywnych z gatunku odważnych za wydarzenie mniejszej rangi. Już ósma edycja festiwalu wystartowała w ostatni czwartek koncertem inauguracyjnym, tradycyjnie w postindustrialnej scenerii Szybu Wilson. Najpierw na scenie pojawił się Vladislav Delay. Ujął katowicką publiczność nowatorskim setem z pogranicza ambientu, podczas którego nie jeden słuchacz poczuł się jak na safari w mrocznych finlandzkich lasach. Zaraz po nordyckim DJ-u, zaprezentowało się trio jazzowo-hiphopowe BadBadNotGood prosto z kanadyjskiego Toronto. Nim jeszcze z ich instrumentów wydobyły się pierwsze dźwięki perkusista grupy, Alexander Sowinski pochwalił się nienaganną polszczyzną. Ich koncert, wypełniony własnymi aranżacjami i autorskimi utworami, był naszpikowany smaczkami muzycznymi z pogranicza wielu gatunków.

Podczas czwartkowego koncertu Vladislava Delaya i BadBadNotGood, w Galerii Szyb Wilson / Fot. Radosław KaźmierczakNiecałą dobę później, spektrum festiwalowych możliwości wzrósł czterokrotnie - ponieważ w Dolinie Trzech Stawów kilkanaście artystów z całego świata rozpoczęło koncertowanie właśnie na czterech scenach. W piątek rodzimą scenę electro dumnie reprezentowała Novika, która zainaugurowała działalność main stage. Do stolicy Górnego Śląska z powodów zdrowotnych nie dotarł niestety Adrian Sherwood, a zamiast niego w festiwalowy terminarz wskoczył Distance - jeden z prekursorów dziś szeroko znanego dubstepu. Sporą publikę przyciągnęła amerykańska czerwonowłosa czarodziejka konsolety Holy Herndon. Piątkowe emocje, nie tylko muzyczne podsumował w swoim ledowym hełmie Squarepusher. Niekryjący zainteresowania gitarowymi brzmieniami trash-metalowymi wywołał zachwyt u nie jednego festiwalowicza niesamowitymi wizualizacjami, które doskonale komponowały się z jego mieszanką acid techno oraz drum and bass.

Wśród wydarzeń soboty w Dolinie Trzech Stawów, zdecydowanie najbardziej intrygująca zapowiada się koncert Omara So­uley­mana - pochodzącego z Syrii legendy arabskiej sceny tanecznej. Kolejny festiwalowy dzień zapewne przyciągnie znów ok. 8 tysięcy osób - tyle właśnie miało się bawić podczas piątkowych koncertów. Ósma edycja Tauron Nowej Muzyki zakończy się niedzielnym koncertem w Kościele Ewangelicko-Augsburskim, gdzie wystąpi Darkstar z Wielkiej Brytanii oraz projekt Silesia Sound (w jego skład wchodzą Yosi Horikawa z Japonii, Kuba Sojka i CHINO z Polski).

Oficjalna strona internetowa Tauron Nowa Muzyka 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.