TCS: Wielki triumf Schlierenzauera. Kamil Stoch ósmy!

Gregor Schlierenzauer po zajęciu 3. miejsca na skoczni w Bischofshofen, triumfował w 60.Turnieju Czterech Skoczni. Austriak wyprzedził w klasyfikacji generalnej Thomasa Morgensterna i Andreasa Koflera. Kamil Stoch uplasował się na - najlepszej w karierze - ósmej pozycji.

Tegoroczna rywalizacja w najbardziej prestiżowym turnieju w skokach narciarskich od początku przebiegała po dyktando Austriaków. Po dwóch zwycięstwach w pierwszych dwóch odsłonach w Oberstdorfie i GaPa Schlierenzauer był na najlepszej drodze do końcowego triumfu. Młody skoczek miał także apetyt na powtórzenie wyczynu Svena Hannawalda i wygranie wszystkich czterech konkursów. W realizacji tego celu przeszkodził mu Andreas Kofler, który wygrywając trzeci konkurs sam zachował szansą na wygraną TCS.

Najlepsi zawodnicy 60. Turnieju 4 Skoczni / Fot. Tadeusz Mieczyński Ostatni konkurs w Bischofshofen po perypetiach pogodowych i odwołanych kwalifikacjach w zakończył się wygraną Thomasa Morgensterna. Rozgrywana w trudnych warunkach seria była kilka razy przerywana, czyszczono bowiem tory najazdowe, które zasypywane były śniegiem. Morgi po skoku 135.m w jednej konkursowej serii pokonał Andersa Bardala. Norweg także lądował na 135.m jednak uzyskał gorsze noty i zajął drugą pozycję. Na trzecim miejscu szalone zawody rozgrywane w trudnych warunkach ukończył Gregor Schlierenzauer 131.m. Bardzo pechowo zakończył konkurs na skoczni Paula Ausserleitnera Kofler. Lider PŚ podobnie jak w Innsbrucku nasz Stoch trafił na bardzo złe warunki wietrzne. Mający szansą na triumf w całym turnieju Kofi zdołał skoczyć tylko 122.m i stracił szansą nie tylko na wygraną ale także na drugie miejsce w TSC. Te zajął Morgenstern potwierdzając że zamierza włączyć się również do rywalizacji o wygraną w całym Pucharze Świata.

Z trójki Polaków w Bischofshofen najlepiej wypadł Kamil Stoch. Zawodnik Zębu uzyskał w swoim jedynym skoku odległość 129.metrów, ale jego próba przez lądowanie została nisko oceniona i ostatecznie został sklasyfikowany dziewiątym miejscu. W cały jubileuszowy 60. Turniej Czterech Skoczni lider kadry Kruczka zakończył na wysokim ósmym miejscu. Dobrze spisał się również Maciej Kot. Zakopiańczyk w swojej próbie uzyskał 122,5m i został sklasyfikowany na dwudziestej ósmej pozycji. Pozostali nasi reprezentanci wypadli słabo. Dawid Kubacki oddał skok na odległość 117m, Piotr Żyła wylądował na 113,5m, a Stefan Hula uzyskał 109.m. Cala trojka Polaków nie zdołała znaleźć się w najlepszej trzydziestce.