Facebook Google+ Twitter

Tczew: mieszkańcy zyskują na budowie A-1

  • Źródło: Dziennik Bałtycki
  • Data dodania: 2006-09-22 07:20

Budowa autostrady A-1 to wielka machina, która napędza rozwój gospodarczy powiatu tczewskiego. Odczuwają to w swoich kieszeniach właściciele sklepów, hotelików, pensjonatów i osoby odnajmujące mieszkania.

Wiele z nich wynajmują bowiem ludzie ze Skanskiej-NDI, pracujący przy budowie A-1.

- Myślę, że wszystkie sklepy w Swarożynie skorzystały na budowie autostrady A1 - wskazuje ekspedientka w jednym ze sklepów spożywczych w tej miejscowości. - Od czasu rozpoczęcia budowy obserwujemy znacznie większy ruch.
A-1 "rozpsuła” też rynek obrotu nieruchomościami w Tczewie.
- Mnie osobiście udało się znaleźć mieszkanie w Tczewie w ciągu kilku dni, ale z tego co wiem, inni szukają miesiącami - potwierdza Jarosław Wójcikowski, kierownik robót na najdłuższym wiadukcie A-1 na odcinku Rusocin - Nowe Marzy.

Nie dość, że nie ma mieszkań pod wynajem, to ich ceny poszły w górę.
Na przykład za wynajem dwupokojowego mieszkania trzeba zapłacić 500-800 zł plus opłaty. W sumie to wydatek ok. 800-1000 zł.
- Jeśli chodzi o budowę A-1, to w Tczewie wynajmują mieszkania raczej pracownicy niższego szczebla. Kadra kierownicza najczęściej wynajmuje je w Trójmieście - mówi Roman Paluszkiewicz, właściciel agencji nieruchomości w Tczewie. - Właściciele mieszkań wolą wynajmować je firmom, ponieważ mają wtedy większą gwarancję płatności.
Autostrada to też nowe miejsca pracy i przyzwoite zarobki. W samej Skanskiej zatrudnionych jest ponad 1100 osób. Od 3 do 5 razy tyle osób pracuje przy A-1 pośrednio, czyli w firmach podwykonawczych.

Pieniądze krążą

Marek Modrzejewski, starosta tczewski: - Wynajęte są całe pensjonaty, hoteliki, duże zainteresowanie noclegami jest w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Swarożynie. Bywa tam ze 100 osób. Będzie ich jeszcze więcej. Trzeba pamiętać, że pieniądze zarobione przez właścicieli hoteli, mieszań itp. zaczynają krążyć w sklepach, usługach. Autostrada jest też oczywiście ważna dla firm, które inwestują. Zyskują właściciele terenów przy autostradzie, bo rośnie zainteresowanie tymi terenami.

Aleksandra Brzozowska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.