TdS. Bjoergen wygrała w Dobbiaco, Kowalczyk blisko podium

Czwarty etap Tour de Ski, bieg indywidualny na 5 km stylem klasycznym, wygrała Marit Bjoergen. Kolejne miejsca zajęły Therese Johaug i Heidi Weng. Natomiast piąty wynik uzyskała Justyna Kowalczyk, tracąc do trzeciej zawodniczki 4,5 s.

/ Fot. By Valju Aloel (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0-3.0-2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0-Po trzech etapach Tour de Ski rozegranych Niemczech i Szwajcarii biegaczki narciarskie przemieściły się wczoraj do Włoch. Dziś w niewielkiej miejscowości Dobbiaco, w regionie Trydent-Górna Adyga, w prowincji Bolzano, rywalizowały one w biegu indywidualnym na 5 km stylem klasycznym.

Do rywalizacji przystąpiły pięćdziesiąt dwie narciarki. Ponownie bezkonkurencyjna była Marit Bjoergen, z którą na podium stanęły, jak zwykle w tym sezonie, inne Norweżki - Therese Johaug i Heidi Weng. Pierwsza z nich do utytułowanej koleżanki z reprezentacji straciła 10,8 s, a druga - 13,1 s. Natomiast na czwartej pozycji została sklasyfikowana Szwedka Emma Wiken (13,8 s straty), a na piątej Justyna Kowalczyk (17,6).

W przeszłości "Polska Królowa Zimy, Śniegu i Nart" potrafiła podczas Tour de Ski cieszyć się ze zwycięstwa w biegu na 5 km "klasykiem" ze startu indywidualnego. Dziś się to nie udało, ale do połowy dystansu Justyna Kowalczyk biegła bardzo dobrze. Po 1,7 km prowadziła, a po 2,1 km była druga, tracąc jedynie 0,5 s do Marit Bjoergen.

Niestety, w drugiej części trasy 31-latka z Kasiny Wielkiej osłabła i powtórzyła się sytuacja z dotychczasowych startów na dystansach w obecnym Pucharze Świata. Justyna Kowalczyk zaczęła rewelacyjnie, ale na ostatnich kilometrach opadła z sił i straciła wiele sekund do czołowych rywalek. Należy jednak przyznać, że forma polskiej mistrzyni rośnie, której celem w tym sezonie są dwa biegi krokiem klasycznym podczas lutowych mistrzostw świata w szwedzkim Falun.