TdS. Justyna Kowalczyk przerwała złą passę

"Królowa Śniegu" zajęła drugie miejsce w trzecim etapie Tour de Ski. W niemieckim Oberstdorfie podczas sprintu techniką klasyczną Polka okazała się słabsza tylko od Słowenki Petry Majdić. Wygrała natomiast z Norweżką Astrid Jacobsen.

Justyna Kowalczyk na podium zawodów o Puchar Świata w niemieckim Oberhofie w sezonie 2010/2011 / Fot. EPA/HENDRIK SCHMIDTW niemieckim Oberstdorfie dziś odbył się trzeci etap Tour de Ski. Tym razem biegaczki narciarskie rywalizowały w sprincie techniką klasyczną. W konkurencji tej wystartowało pięćdziesiąt pięć zawodniczek. Dystans 1,2 km w kwalifikacjach najszybciej pokonała Słowenka Petra Majdić - 2.51,20 min. Druga była Finka Aino Kaisa Saarinen (0,83 sek. straty), a trzecia Polka Justyna Kowalczyk (1,16).

Do fazy pucharowej awans wywalczyło trzydzieści najlepszych zawodniczek biegów eliminacyjnych. Ta sztuka nie udała się innej polskiej reprezentantce - Paulinie Maciuszek. Córka Józefa Łuszczka, dwukrotnego medalisty mistrzostw świata w biegach narciarskich, nie jest sprinterką i zajęła przedostatnie, pięćdziesiąte czwarte miejsce (25,54 sek. straty).

W ćwierćfinałach najlepiej pobiegły: Petra Majdić, Słowaczka Alena Prochazkova, Norweżka Astrid Uhrenholdt Jacobsen, Aino Kaisa Saarinen i Justyna Kowalczyk. Zawodniczki te wygrały swoje biegi i awansowały do półfinałów. Oprócz zwyciężczyń poszczególnych biegów ćwierćfinałowych do najlepszej dwunastki zawodów zakwalifikowały się również: Japonka Madoka Natsumi, Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, Rosjanka Julia Iwanowa, Włoszki: Marianna Longa i Magda Genuin oraz Szwedki: Charlotte Kalla i Anna Haag.

W pierwszym półfinale zwyciężyła Petra Majdić, przed Aleną Prochazkovą i Ingvild Flugstad Oestberg, w drugim natomiast - Justyna Kowalczyk, przed Astrid Uhrenholdt Jacobsen i Aino Kaisą Saarinen. Spośród nich tylko Oestberg nie udało się awansować do finału, ponieważ lepszy rezultat uzyskała czwarta w drugim półfinale Julia Iwanowa.

W finale najszybsza okazała się Petra Majdić. Słowenka nie dała żadnych szans rywalkom i we wspaniałym stylu powróciła na najwyższy stopień podium zawodów o Puchar Świata. Miejsce drugie zajęła Justyna Kowalczyk, która na ostatniej prostej musiała odpierać atak Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Norweżka została sklasyfikowana na trzeciej pozycji.