TdS. Justyna Kowalczyk wicemistrzynią skiathlonu

Mieszkanka Kasiny Wielkiej, broniąca pierwszej lokaty po trzech etapach TdS, tym razem nie zwyciężyła. Stanęła jednak na podium - na jego drugim stopniu. Podczas skiathlonu Polka rozdzieliła Norweżki - Marit Bjoergen i Therese Johaug.

Justyna Kowalczyk / Fot. EPA/Karl-Josef HildenbrandW niedzielę uczestniczki prestiżowego cyklu zawodów Tour de Ski (TdS) rywalizowały w niemieckim Oberstdorfie w skiathlonie. Tym terminem od obecnego sezonu narciarskiego określa się dotychczasowy bieg łączony. Broniąca pierwszej lokaty Justyna Kowalczyk najpierw pokonała pięć kilometrów "klasykiem", po czym zmieniła narty i kijki, a następnie pobiegła kolejne pięć kilometrów "łyżwą".

Rywalizacja zapowiadała się bardzo interesująco, ponieważ był to pierwszy w tym sezonie skiathlon, w dodatku na nietypowym dystansie 10 km. Tradycyjnie zawodniczki biegają 15 km. Ponadto był to czwarty z rzędu dzień ścigania się na nartach podczas TdS. Mistrzynią świata z Oslo w tej konkurencji jest Marit Bjoergen. Medal srebrny zdobyła Justyna Kowalczyk, a brązowy - Therese Johaug.

Marit Bjoergen została również mistrzynią olimpijską w Vancouver w biegu łączonym. Na drugim stopniu podium stanęła Anna Haag, a na trzecim Justyna Kowalczyk. Z kolei przed rokiem w Oberstdorfie na dystansie 10 km najlepsza była Anna Haag, wyprzedzając Charlotte Kallę i Marthe Kristoffersen. Tym samym Polka, trzy Norweżki i dwie Szwedki uznane zostały za faworytki niedzielnego skiathlonu.

Trasa zarówno do kroku klasycznego, jak i łyżwowego liczyła 2,5 km. Zawodniczki musiały pokonywać je więc dwukrotnie. Rywalizację jednak urozmaicono, wprowadzając dwa lotne finisze. Po przebiegnięciu 4,4 i 6,9 km dziesięć najszybszych narciarek otrzymało do klasyfikacji TdS odpowiednio 15, 12, 10, 8, 6, 5, 4, 3, 2 i 1 sekundę bonifikaty. Łącznie zatem w niedzielnych zawodach można było dodatkowo zgromadzić 30 sekund premii.