TdS. Najlepszy bieg "łyżwą" Kowalczyk w sezonie podczas prologu

Od nieco ponad trzykilometrowego prologu stylem dowolnym rozpoczął się dziś Tour de Ski. Wygrała Norweżka Marit Bjoergen, ale Justyna Kowalczyk odnotowała najlepszy start w sezonie krokiem łyżwowym i zajęła dziesiątą lokatę.

Justyna Kowalczyk (POL) / Fot. Valju AloelTrzeciego dnia 2015 roku rozpoczęła się dziewiąta edycja Tour de Ski (TdS) - najbardziej prestiżowego cyklu konkurencji w narciarstwie biegowym. Imprezę zainaugurował prolog ze startu indywidualnego na dystansie 3,2 km stylem dowolnym w niemieckim Oberstdorfie, a zakończy 11 stycznia tradycyjny bieg pościgowy na dystansie 9 km "łyżwą" na górę Alpe Cermis we włoskim Val di Fiemme. Poza wspomnianymi miejscowościami zawody będą gościć w szwajcarskim Val Muestair i włoskim Dobbiaco.

Na starcie tegorocznego Tour de Ski stanęło 68 zawodniczek, w tym 3 Polki - Justyna Kowalczyk, Sylwia Jaśkowiec i Kornelia Kubińska. Pierwszy etap wygrała Norweżka Marit Bjoergen (7.53,0 min) i została liderką cyklu. Na podium znalazły się jej rodaczki - Heidi Weng (10,7 s straty) i Ragnhild Haga (12,2). Z kolei czwarte miejsce zajęła wskazywana jako faworytka całego cyklu inna reprezentantka tzw. "Armii Czerwonej" - Therese Johaug (13,2 s straty).

Spośród Biało-czerwonych, jak można było się tego spodziewać, najlepiej wypadła Justyna Kowalczyk. 31-latka z Kasiny Wielkiej zajęła dziesiąte miejsce, tracąc do triumfatorki 20,3 s i do podium 8,1 s, co jest jej najlepszym rezultatem w tym sezonie w biegu stylem dowolnym. Punkty Pucharu Świata zdobyła też Sylwia Jaśkowiec, która została sklasyfikowana na dwudziestej czwartej pozycji (28,0 s straty). Natomiast bardzo słabo spisała się Kornelia Kubińska, uzyskując pięćdziesiąty dziewiąty rezultat (51,9 s straty).

W niedzielę 4 stycznia o godz. 12:15 rozegrany zostanie bieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym. Zawodniczki wystartują według kolejności zajmowanej w klasyfikacji cyklu po pierwszym etapie, uwzględniającej wypracowane podczas prologu przewagi czasowe i przyznane dodatkowo bonusy dla trzech najlepszych narciarek (Bjoergen 15 s, Weng 10 s, Haga 5 s). Drugi etap także odbędzie się w niemieckim Oberstdorfie.