TdS, Oberhof: Majdić i Roenning najlepsi w sprincie. Kowalczyk druga

Słowenka Petra Majdić i Norweg Eldar Roenning wygrali sprinty techniką klasyczną w niemieckim Oberhofie podczas Tour de Ski. Justyna Kowalczyk zajęła drugie miejsce.

W niemieckim Oberhofie w niedzielę rozegrano sprinty techniką klasyczną. Zarówno biegacze, jak i biegaczki, mieli do pokonania trasę 1,6 km.

W rywalizacji kobiet najlepszy czas eliminacji uzyskała Finka Aino Kaisa Saarinen - 4.19,67 min. Druga była królowa nart, Justyna Kowalczyk (+2,48 sek. straty), a trzecia królowa sprintu, Słowenka Petra Majdić (+5,25).

W ćwierćfinale pobiegło trzydzieści najlepszych zawodniczek - po sześć w pięciu biegach. Swoje biegi ćwierćfinałowe wygrały kolejno: Aino Kaisa Saarinen, Słowaczka Alena Prochazkova, Austriaczka Katerina Smutna, Justyna Kowalczyk i Petra Majdić, dzięki czemu awansowały do następnego etapu zawodów. Do półfinału zakwalifikowały się również: Włoszka Arianna Follis, Norweżka Kristin Stoermer Steira, Szwedka Ida Ingemarsdotter oraz Rosjanki: Walentyna Nowikow, Olga Roczewa, Alena Sidko i Natalia Korostelewa.

W pierwszym półfinale zwyciężyła najlepsza sprinterka świata w ubiegłym sezonie - Petra Majdić, przed naszą reprezentantką Justyną Kowalczyk (+2,7) i Kristin Stoermer Steirą (+5,0), w drugim natomiast - Alena Prochazkova, przed Aino Kaisą Saarinen (+0,3) i Arianną Follis (+1,2). Wszystkie one awansowały do finału.

W finale najszybciej wystartowała Majdić. Kowalczyk natomiast w pierwszy zakręt wbiegła na piątej pozycji, ale szybko wyprzedziła rywalki i awansowała na drugą pozycję. Obydwie zawodniczki błyskawicznie uciekły rywalkom i stało się jasne, że tylko one będą się liczyć w walce o końcowe zwycięstwo.

Podczas biegu Kowalczyk udało się na krótko wyprzedzić Majdić, ale ta szybko odparła atak. W dodatku na najostrzejszym na trasie zjeździe pojechała lepiej niż Polka i biegaczka z Kasiny Wielkiej na finiszowej prostej nie dała już rady dogonić świetnie dysponowanej Słowenki. Petra Majdić wygrała z czasem 4.18,8 min. Justyna Kowalczyk straciła do niej 2,1 sek. i zajęła miejsce drugie. Na trzecim miejscu bieg ukończyła Aino Kaisa Saarinen (+3,1).

Po dzisiejszych zawodach Justyna Kowalczyk wciąż pozostaje liderką klasyfikacji generalnej Tour de Ski. Drugie miejsce zajmuje Aino Kaisa Saarinen (+4,3 sek. straty), a trzecie Kristin Stoermer Steira (+30,1). Kowalczyk utrzymuje się też na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata (536 pkt) i wyprzedza o 27 punktów Petrę Majdić oraz o 89 niestartującą w TdS Norweżkę Marit Bjoergen.