Facebook Google+ Twitter

TdS. Rusza rywalizacja "w królestwie" Justyny Kowalczyk

Od prologu stylem dowolnym na 3,2 km rozpocznie się dziś Tour de Ski. Justyna Kowalczyk to w wielu statystykach rekordzistka tego cyklu, ale tym razem nie jest faworytką. Wygra pewnie któraś narciarka z tzw. "Armii Czerwonej".

Justyna Kowalczyk (POL) / Fot. ChePo dwutygodniowej przerwie świąteczno-noworocznej pora na kontynuację kobiecego Pucharu Świata (PŚ) w biegach narciarskich 2014/2015. Dziś rozpocznie się dziewiąta edycja Tour de Ski (TdS) - najbardziej prestiżowego cyklu konkurencji w narciarstwie biegowym, rozgrywanego od sezonu 2006/2007 zwykle na przełomie lat, tak jak Turniej Czterech Skoczni (TCS) w skokach narciarskich. Turniej odbywa się na wzór zawodów kolarskiego Tour de France (TdF), tzn. formułą etapową. Klasyfikowane są jedynie zawodniczki kończące cały cykl.

Zwyciężczynią touru zostaje biegaczka narciarska mająca najlepszy sumaryczny czas wszystkich konkurencji, uwzględniając premie sekundowe za wyniki w sprintach (pierwsza "30"), premie na lotnych finiszach w biegach masowych (pierwsza "10") oraz miejsca na podium (pierwsza "3"). Dodatkowo zawodniczka, która zdobędzie najwięcej premii sekundowych zwycięża w rankingu sprinterek. Dziewiąta edycja Tour de Ski składa się z 7 etapów - 3 techniką klasyczną i 4 techniką dowolną. Oto program.

_____________________________________________________________________
I ETAP - Oberstdorf (GER), sobota 3 stycznia, godz. 10:45
prolog 3,2 km, bieg indywidualny "łyżwą"


Zawody tradycyjnie rozpoczną się od krótkiego biegu stylem dowolnym ze startu indywidualnego. Trzy najszybsze narciarki otrzymają do uzyskanych rezultatów bonusy - odpowiednio 15, 10 i 5 sekund.
_____________________________________________________________________
II ETAP - Oberstdorf (GER), niedziela 4 stycznia, godz. 11:00
10 km, bieg pościgowy "klasykiem"


Drugą konkurencją będzie bieg pościgowy na 10 km stylem klasycznym. Zawodniczki wystartują według kolejności zajmowanej w klasyfikacji cyklu po pierwszym etapie, z zachowaniem odpowiednich różnic czasowych. Trzy pierwsze na mecie narciarki otrzymają do uzyskanych rezultatów bonusy - odpowiednio 15, 10 i 5 sekund.
_____________________________________________________________________
III ETAP - Val Muestair (SUI), wtorek 6 stycznia, godz. 13:15 (faza pucharowa)
sprint "łyżwą"


Trzecią konkurencją będzie sprint stylem dowolnym. Trzydzieści najlepszych narciarek otrzyma bonusy, które zostaną im doliczone do rezultatów uzyskanych w kwalifikacjach. Zwyciężczyni zostanie przyznanych 60 sekund, drugiej zawodniczce 56 sekund, trzeciej 52 sekundy, (...), trzydziestej sekunda.
_____________________________________________________________________
IV ETAP - Dobbiaco (ITA), środa 7 stycznia, godz. 15:30
5 km, bieg indywidualny "klasykiem"


Czwartą konkurencją będzie bieg na 5 km stylem klasycznym ze startu indywidualnego. Trzy najszybsze narciarki otrzymają do uzyskanych rezultatów bonusy - odpowiednio 15, 10 i 5 sekund.
_____________________________________________________________________
V ETAP - Dobbiaco (ITA), czwartek 8 stycznia, godz. 15:30
15 km, bieg pościgowy "łyżwą"


Piątą konkurencją będzie bieg pościgowy na 15 km stylem dowolnym. Zawodniczki wystartują według kolejności zajmowanej w klasyfikacji cyklu po czwartym etapie, z zachowaniem odpowiednich różnic czasowych. Jeśli na dole stawki różnice czasowe będą bardzo duże, jury zawodów może zdecydować o zastosowaniu startu w tzw. "fali". Trzy pierwsze na mecie narciarki otrzymają do uzyskanych rezultatów bonusy - odpowiednio 15, 10 i 5 sekund.
_____________________________________________________________________
VI ETAP - Val di Fiemme (ITA), sobota 10 stycznia, godz. 15:45
10 km, bieg masowy "klasykiem"


Szóstą konkurencją będzie bieg masowy na 10 km stylem klasycznym. Na trasie zostanie usytuowany jeden lotny finisz. Pierwszych dziesięć na nim narciarek otrzyma bonusy, które zostaną im doliczone do rezultatów uzyskanych na mecie. Najszybszej zawodniczce zostanie przyznanych 15 sekund, drugiej 12 sekund, trzeciej 10 sekund, (...), dziesiątej sekunda. Ponadto trzy pierwsze na mecie narciarki otrzymają do uzyskanych rezultatów bonusy - odpowiednio 15, 10 i 5 sekund.
_____________________________________________________________________
VII ETAP - Val di Fiemme - Alpe Cermis (ITA), niedziela 11 stycznia, godz. 13:30
9 km, bieg pościgowy "łyżwą"


Zawody tradycyjnie zakończą się biegiem pościgowym stylem dowolnym na górę Alpe Cermis. Zawodniczki wystartują według kolejności zajmowanej w klasyfikacji cyklu po szóstym etapie, z zachowaniem odpowiednich różnic czasowych. Jeśli na dole stawki różnice czasowe będą bardzo duże, jury zawodów może zdecydować o zastosowaniu startu w tzw. "fali".
_____________________________________________________________________

Przeczytaj również:
PŚ w biegach narciarskich, I część: supremacja "Armii Czerwonej" i pogoń Justyny Kowalczyk


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.