TdS: Słabszy występ Justyny Kowalczyk

W przedostatnich zawodach z cyklu Tour de Ski Justyna Kowalczyk zajęła 15. miejsce. Najszybciej trasę 10 km techniką klasyczną pokonała Finka Virpi Kuitunen, która objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej TdS.

Polka bieg rozpoczęła znakomicie. Na pierwszym punkcie pomiaru czasu, po 1,75 km była druga (strata do prowadzącej Finki Kuitunen 11,2 sek). Na kolejny punkt pomiaru czasu - 3,3 km - Justyna przybiegła na czwartej pozycji, ale traciła do Virpi jedynie 3,5 sek. Na półmetku Polka była ósma, ale strata do Finki wciąż nie była duża - 15,8 sek. Wszystko wskazywało, że Polka będzie w grupie zawodniczek walczących o podium. Niestety przyszedł kryzys i z czasem Polka biegła coraz ciężej. Dzielnie odpierała ataki rywalek i po drugiej pętli (6,6 km) była siódma, ale strata do najgroźniejszych rywalek wzrosła do ponad dwudziestu sekund. Świetnie wówczas biegły Słowenka Petra Majdić oraz Finki - Virpi Kuitunen i Aino Kaisa Saarinen. One trzy wyraźnie wyprzedzały pozostałe rywalki.

Na przedostatni punkt pomiaru czasu - 1,7 km przed metą - Polka przybiegła 15. Na czele natomiast toczyła się pasjonująca walka o podium, do której włączyła się zawodniczka gospodarzy - Włoszka Marianna Longa. Prowadziła wówczas Kuitunen (26.04,7 min.), druga była Majdić (26.11,3), trzecia - Saarinen (26.19,2) i czwarta - Longa (26.22,2).

Ostatecznie sobotnie zawody we włoskim Val di Fiemme wygrała Virpi Kuitunen. Na podium znalazły się też Petra Majdić i Aino Kaisa Saarinen. Justyna Kowalczyk zajęła 15. miejsce. Po sześciu zawodach z cyklu TdS prowadzi Finka Kuitunen. Polka zajmuje szóste miejsce i traci do liderki 2.53,2 min.

Jutro finał cyklu Tour de Ski - bieg na 9 km techniką dowolną z handicapem.