Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16419 miejsce

Te mury czekają na upadek

9 listopada 1989 r. upadł symbol podziału Europy i komunistycznego zniewolenia. Dziś Mur Berliński to tylko wspomnienie, ale w wielu miejscach na świecie dalej stoją bariery dzielące państwa i społeczeństwa.

http://www.flickr.com/photos/lizsmith/3563139780/ / Fot. http://farm3.static.flickr.com/2443/3563139780_2977ebbb91_b.jpgBelfast jest żelbetową konstrukcją, która ma 5 m wysokości i blisko 3 km długości. Została zbudowana w 1969 r. Oddziela dwie dzielnice stolicy Irlandii Północnej - zamieszkanej przez katolików i przez protestantów. Co kilkaset metrów na całej długości muru są postawione stalowe bramy. Na co dzień są otwarte, ale gdyby doszło do zamieszek, natychmiast by zostały zamknięte. Po obu stronach bariery widać charakterystyczne graffiti wypełniające cały mur, podobnie jak w Berlinie.

Izrael/Zachodni Brzeg Jordanu zaczął wyrastać wzdłuż granicy Izraela z Palestyną w 2002 r. Z założenia ma ochraniać obywateli państwa żydowskiego przez ewentualnym zagrożeniem terrorystycznym ze strony arabskich sąsiadów. Docelowo ma on się rozciągać na długości 790 km, a do 2007 r. zdołano postawić 450 km. Znajduje się w nim 66 bram, ale dla mieszkańców http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Graffiti_near_Israeli_wall.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1c/Graffiti_near_Israeli_wall.jpgZachodniego Brzegu Jordanu jest otwartych tylko 39, w tym kilka tylko sezonowo.

Mur Bezpieczeństwa jest podzielony na trzy części: północną, południową oraz tę w Jerozolimie. Rząd Izraela uważa, że prawdopodobnie nie będzie w stanie ukończyć budowy muru przed 2010 r. Zdecydowanie jest to najbardziej kontrowersyjny mur jaki stoi na świecie. Praktycznie oddziela od świata zewnętrznego mieszkańców Palestyny. Zdarzają się przypadki odmowy przekroczenia muru np. transportom produktów rolniczych. Idea budowy bariery nie znalazła uznania w oczach międzynarodowej opinii publicznej i jest ona uważana przez nią za "mur apartheidu”.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:GreenLine_BufferZone_Large.JPG / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/GreenLine_BufferZone_Large.JPG/800px-GreenLine_BufferZone_Large.JPGCypr / Cypr Północny - Zielona linia została po raz pierwszy wytyczona w 1964 r. z powodu toczących się walk pomiędzy greckim południem a turecką północą. Po wkroczeniu wojsk tureckich na wyspę, przekraczanie "zielonej linii" stało się niemożliwe. Fakt ten pogorszyło jeszcze proklamowanie w 1983 r. Tureckiej Republiki Cypru Północnego. Barierą jest linia demarkacyjna o długości 180 km, dzieląca jeden naród na dwie części. Ważne jest to, że obecnie nie ma zagrożenia eskalacją konfliktu (taki stan utrzymuje się od kilkudziesięciu lat), ale i tak daleko jeszcze do zniesienia muru, jaki mają na swojej drodze ku zjednoczeniu Cypryjczycy.

Korea Północna / Korea Południowa - Linia Demarkacyjna pomiędzy dwoma krajami znajdującymi się na Półwyspie Koreańskim jest najbardziej strzeżoną granicą na świecie oraz symbolem wojny, która poróżniła Koreańczyków. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Korea_DMZ_sentry.jpg / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/01/Korea_DMZ_sentry.jpg/800px-Korea_DMZ_sentry.jpgBarierą jest długi na 248 km i szeroki na 4 km pas wzdłuż 38 równoleżnika, oddzielający komunistyczną północ i demokratyczne południe. Jego wygląd został ustalony w 1953 r., po zawieszeniu broni w wojnie koreańskiej, wywołanej przez Kim Ir Sena - ówczesnego przywódcę Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRL-D).

De facto oba państwa do dnia dzisiejszego są w stanie wojny, ponieważ po zakończeniu działań wojennych nie podpisano aktu pokojowego. Praktycznie nie ma możliwości przekroczenia linii demarkacyjnej. Armie po obu stronach bariery są w ciągłej gotowości i cały czas obserwują poczynania drugiej strony. Niestety, nic nie wskazuje na to, aby pojawił się choć cień szansy na upadek muru, dzielącego Półwysep Koreański. 8 listopada 1989 r. tak samo myślano w Berlinie…

Najtwardszy do skruszenia - mur nienawiści i braku tolerancji nadal dzieli na ludzi lepszych i gorszych. Stoi on miedzy nami bez względu na szerokość geograficzną czy ustrój polityczny. Często sami nieświadomie wznosimy niepotrzebne bariery między sobą. Co najważniejsze, możemy go zburzyć w każdej chwili - to od nas zależy, jak wygląda świat.

Źródło:
tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

"to od nas zależy, jak wygląda świat." Nic ująć nic dodać! Dlaczego? Gdybym próbował odpowiedzieć na to pytanie, to jako pierwszą przyczynę bym wymienił: cechę ( wydaje mi się - genetyczną) , którą jest potrzeba dominacji, jadnego człowieka nad drugim. Na drugim miejscu uplasował by się strach - właśnie - przed zdominowaniem. Zapewne są jeszcze inne. Na prętce, te przyszły mi do głowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To nie takie proste. Ludzie muszą chcieć, a na razie ludzie nie chcą, albo chcą, ale za cicho o tym mówią. Te mury jeszcze długo postoją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.