Facebook Google+ Twitter

Te rzeczy i nie-do-mówienia

W dniach 3-4 kwietnia 2009 r. w gmachu Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Wita Stwosza 53) odbędzie się studencka konferencja naukowa „TE rzeczy. Nie-do-mówienia”, poświęcona kwestiom, których wypowiedzenie jest niemożliwe z powodu ograniczeń, jakie nakładają na nas reguły towarzyskie, społeczne, kulturowe. Zapraszamy od godz. 10.

Plakat / Fot. materiały konferencjiTytuł konferencji „TE rzeczy. Nie-do-mówienia” jest celowo wieloznaczny. Studenci Uniwersytetu Gdańskiego chcą sprawdzić, czy we współczesnej kulturze istnieją jeszcze jakieś tabu, tematy, o których z niewiadomych powodów się milczy. Są przecież kwestie, których wypowiedzenie jest niemożliwe z powodu ograniczeń, jakie nakładają na nas reguły towarzyskie, społeczne, kulturowe, wreszcie takie, dla których barierę stanowi sam język. Istnieją również niedomówienia wymagające czytania między wierszami i, jak tytuł konferencji, dające wiele możliwości interpretacji.

Do podążania takimi nieprzetartymi szlakami studenci zaprosili młodych filologów, psychologów, medio- i kulturoznawców – wszystkich, którzy w swoich badaniach natrafili na drażniącą, trudną do przekroczenia komunikacyjną barierę i mają świeże spojrzenie na tę kwestię.

Tematy referatów poruszają kwestię niewyrażalności w ujęciu wielu współczesnych nauk humanistycznych – od problemów filozoficznych przez gender studies, aż po analizę najciekawszych zjawisk współczesnej (i nie tylko!) kultury masowej.

Konferencji towarzyszyć będzie otwarcie wystawy fotografii Piotra Millatiego - "Żyjąc na peryferiach". Autor ukazuje różnice i podobieństwa między tak odległymi od siebie światami jak południowe Włochy i polska prowincja. Fotografie przedstawiają zamieszkałych tam ludzi w sytuacjach, w których dostrzega się zarówno marazm i melancholię ich istnienia, jak i niemal epicką barwność życia. Oba światy dotyka poczucie marginalizacji istnienia, oba też znalazły się na uboczu głównego nurtu przemian, unifikującego życie Europejczyków.

Wernisaż odbędzie się 3 kwietnia o godz. 17:00 w Holu Głównym Biblioteki UG.

Konferencja jest objęta patronatem JM Rektora Uniwersytetu Gdańskiego i Prezydenta Miasta Gdańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.