Facebook Google+ Twitter

Te wspaniałe urodziny

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-12-20 16:52

Kolejne urodziny. Jak co roku absolutnie wyjątkowe. W tym roku przygotowania zaczęli jeszcze przed dniem zadusznym (pierwsze opakowania czekoladek z choinką pojawiły się pod koniec października).

To na te właśnie urodziny w zakładach pracy rozdają bony zakupowe, dokładają sto złotych do pensji, organizują spotkania wigilijne z łamaniem opłatka i innymi atrakcjami. W salach szkolnych stawiają choinki, zakładają lampki, przeprowadzają konkursy, w tygodniu przed świętami nauczyciele nie pytają i nie przeprowadzają klasówek (chociaż podobno są wyjątki), a dzieci na wigilie klasowe kupują sobie prezenty nie droższe niż za 10 złotych (w bogatszych klasach nawet 50).

Jedyne w swoim rodzaju urodziny. Ulice rozświetlone (konkurencja między miastami), domy przyozdobione lampkami, sklepy udekorowane w choinki, bombki i lampki. Większe sklepy na te urodziny obniżają ceny, na półkach mają więcej towaru, proponują dodatkowe prezenty. Po sklepach chodzą przebrani studenci, rozdając cukierki dzieciom i ulotki dorosłym. Banki proponują specjalne kredyty na zakup prezentów. Wydawcy gazet rozdają płyty z piosenkami (w różnych aranżacjach), które są śpiewane przede wszystkim w tym dniu (w kościołach nieco dłużej). Do tego wszystkiego jeszcze specjalny program telewizyjny, aby rodziny mogły razem spędzić więcej czasu podczas tych urodzin.

Te urodziny naprawdę są niepowtarzalne. W domu wysprzątane, że aż się błyszczy. Choinka w każdym pokoju, wszyscy eleganccy, wszyscy dla siebie mili. Podzielą się z rodziną opłatkiem (robią to tylko raz w roku), będą się wzruszać, nie będą śpieszyć (co z tego, że wszystko stygnie). I wszyscy pojednają się z sobą, przeproszą się. Będzie tak dobrze pomiędzy członkami rodziny. Żeby to jeszcze były białe święta. To znaczy, żeby śniegu napadało...

Nikomu innemu nie wyprawiają takich urodzin. Nawet urodzinowa uczta ma inną nazwę. To wieczerza wigilijna. Na stole znajduje się dwanaście dań i to takich, których nie ma tam przez cały rok. Tylko w ten jeden cudowny dzień tych urodzin. Jest karp, są pierogi z kapustą i grzybami, sałatki rybne, kutia, groch z kapustą, barszcz z uszkami, pierniki, chleb w kształcie choinki, kluski z makiem... Aż trudno o czymś nie zapomnieć. I nie ma alkoholu (ksiądz proboszcz tak bardzo apelował w ostatnią niedzielę). Najlepsze zaś jest to, że nigdy nie zapominają o włożeniu garści sianka pod obrus i o dodatkowym talerzu dla zabłąkanego wędrowca. Na środku stołu stawiają świecę Caritasu.

Wszystko pyszne. Potem, jak to w czas urodzin, prezenty. Pod choinką. W zasadzie to te urodziny powinny być obchodzone we wrześniu, ale przecież nie zgodność z prawdą historyczną jest najważniejsza. Prezenty! Wszyscy wszystkim. Nowy telewizor, odtwarzacz DVD, laptop, pralka, remont kuchni. Dla dzieci zabawki - gry, samochody, lale. Jest radość, dzieci? Tak, wujek, jest radość!

A potem tradycji musi stać się zadość! W te urodziny pójdą na mszę świętą. Specjalną mszę świętą o północy. Mszę w intencji solenizanta. Przecież muszą spalić kalorie z wieczerzy wigilijnej.

Tomasz Majewski
Tekst pierwotnie opublikowany na: jeestraadosc.bloog.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Pani Ewo, dziękuję za przemiłe słowa. Jest radość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne, Panie Tomaszu, że jad leje sie tutaj strumieniem. Bardzo mi się ten tekst podoba - właśnie ze względu na jego prześmiewczość i kpiarstwo, które bardzo lubię. Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wzruszający? Pani Iwono, toć zeń się jad sączy spod znaku pana Scrooge'a...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepiękny artykuł. Wiele już czytałam na temat Bożego Narodzenia, ale jeszcze nie spotkałam sie z tak orginalnym i wzruszającym opisem tych świąt, Wigilii. Cudo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.