Facebook Google+ Twitter

Teatr 13 świętował 23. urodziny "Przy drzwiach zamkniętych"

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2011-03-30 10:21

Podczas Międzynarodowego Dnia Teatru swoje 23. urodziny obchodził Teatr 13. Z tej okazji reżyser Tomasz Służewski przygotował trzecią wersję dramatu "Przy drzwiach zamkniętych" francuskiego filozofa-egzystencjalisty Jeana Paula Sartre'a.

"Przy Drzwiach Zamkniętych" w Teatrze 13 / Fot. BOKPodczas Międzynarodowego Dnia Teatru swoje 23. urodziny obchodził warszawski Teatr 13. Z tej okazji publiczność mogła obejrzeć sztukę "Przy drzwiach zamkniętych" Jeana Paula Sartre'a wyreżyserowaną przez Tomasza Służewskiego.

Co to jest piekło? Gdzie ono jest? Czy spotykamy je na ziemi jeszcze za życia czy po śmierci? Jak ono wygląda? Jean Paul Sartre powiedział takie słowa: "Piekło, to są inni". Piekło jest pełne skrzywdzonych dusz. Rozstrzelany za dezercję wolnomyśliciel Garcin dzieli tam tę samą, ciasną przestrzeń wraz z Inez i Stellą. Każde z nich opowiada własną historię swojej ziemskiej egzystencji i wszyscy są uwięzieni w piekle na wieczność bez żadnej drogi wyjścia.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyJedną z najcięższych kar jest fakt, że nawet po śmierci ziemskie problemy nadal pozostają żywe i nierozwikłane. Biedny człowiek jest targany tymi samymi emocjami i wątpliwościami bez szans na uniknięcie klęski, bowiem w gronie trojga podobnie winnych i bezradnych osób nie można ustalić jakiegokolwiek porozumienia. Jest ono możliwe wyłącznie na poziomie ludzkiego współczucia, ale przecież żaden człowiek nie jest wolny od uczucia zazdrości, żalu i animozji z bliźnimi. "Przy Drzwiach Zamkniętych" w Teatrze 13 / Fot. BOK

Dyrektor Teatru 13 i reżyser spektaklu Tomasz Służewski pokazuje te skrajne emocje na pierwszym planie w dialogu postaci dramatu. W tle widać kłębowisko tych namiętności i strachu ukazane poprzez pantomimę odzianych w ciemne ubrania statystów.

W urzekająco pięknych intermediach pojawiały się przed oczami bohaterów sztuki Sartre'a, migawki przypominające im do złudzenia ludzkie życie. Są one dla przebywających w piekle niesamowicie wciągające i w naturalny sposób wzbudzają tęsknotę za ziemską egzystencją. Muszą poprzestać jednak na niej, bo ich miejsce na ziemi zajęli już inni ludzie. I mimo ich protestów, to się nie zmieni. Taka jest przecież naturalna kolej rzeczy, więc skazani na wieczne potępienie obserwują ziemskie życie swoich bliskich niczym przez weneckie lustro. Oni widzą, lecz sami są niewidoczni.

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (3):

Sortuj komentarze:

:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto wspomnieć, że wiele osób, które występowały w Teatrze 13, zostało zawodowymi aktorami jak np. Monika Krzywkowska, którą można teraz zobaczyć na scenie Teatru Współczesnego link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratulacje dla jubilata.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.