Facebook Google+ Twitter

Teatr dla niesłyszących

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-30 08:42

Niepełnosprawni też mogą chodzić do teatru. "Teatr Konsekwentny" w Warszawie, w ramach programu "Usłyszeć Teatr", dostosowuje swoje spektakle do potrzeb widzów niesłyszących.

Aldona Machnowska-Góra, wiceprezes Stowarzyszenia Teatru Konsekwentnego wyjaśnia, że jeśli podczas spektaklu dialogi aktorów tłumaczone są na język migowy, widowie niesłyszącyi nie mają problemu ze zrozumieniem akcji.

Według Aldony Machnowskiej-Góry, przystosowanie teatru dla potrzeb niepełnosprawnych nie jest trudne. Wystarczy że osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich pomoże się pokonać schody, a osobom niesłyszącym zapewni tłumaczenie na język migowy, a zaczną one regularnie uczestniczyć w spektaklach.

Na przedstawienia teatralne mogą przychodzić też osoby niewidome. Wystarczy że podczas spektalu lektor wyjaśnia co dzieje się na scenie, a niewidomi słyszą to w słuchawkach. Według Małgorzaty Pacholec, dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, takie spektakle są dla niewidomych bardzo dużym przeżyciem.

Program "Usłyszeć Teatr" realizowany jest od roku przez Stowarzyszenie Teatru Konsekwentnego. Spektakle "Teatru Konsekwentnego" odbywają się w teatrze "Stara Prochownia" w Warszawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.