Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13323 miejsce

Teatr Kamienica – w 68. rocznicę powstania warszawskiego

3 października warszawski teatr Kamienica, w 68. rocznicę zakończenia powstania zaprezentował spektakl na motywach książki Mirona Białoszewskiego „Pamiętnik z powstania warszawskiego", w reżyserii profesora szkoły teatralnej Jerzego Bielunasa.

Dyrektor teatru "Kamienica" Emilian Kamiński i podopieczni fundacji "Promień Słońca", uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Legionowie. / Fot. Jerzy JastrzębskiSpektakl, podobnie jak książka, opowiada o losach ludności cywilnej w w okresie powstania warszawskiego. Opowieść ta snuta za pomocą prostych, urywanych słów, opisuje dzieje ulic warszawskich, budynków, a przede wszystkim znajdujących się tam ludzi. Powstanie opisywane z punktu widzenia zwykłych obywateli miasta, poszukujących schronienia w piwnicach bombardowanej Warszawy, to pamiętniki grozy. Nasączone są one strachem, paraliżującym lękiem, a chwilami bezradnością bohaterów wplątanych mimo woli w tragiczne wydarzenia.

Jest to opowieść o czasach terroru, prześladowań, okrucieństwa. Mimo osadzenia w konkretnych realiach ma wymiar szerszy. Może być odniesiona do każdego miejsca i czasu, gdzie zaczyna panować przemoc.

Prosta scenografia z kilkoma pełniącymi wielorakie funkcje stołami, które stają się upadającymi murami, pełnią funkcje schronów, czy też miejsc do jedzenia i spania, robi niesamowite wrażenie. Rekwizyty przypominają czasy przedwojenne: kołdry z pierza, stare walizki, blaszane kubki i misy. Do tego symbolizujące warszawskie kanały przejścia z przezroczystego tworzywa doskonale komponują się z atmosferą wytworzoną Scenografia do spektaklu"Pamiętnik z Powstania Warszawskiego". / Fot. Jerzy Jastrzębskiprzez aktorów. Podczas spektaklu widać olbrzymie zaangażowanie emocjonalne występujących bezpośrednio przed publicznością aktorów. Swą grą przyciągają uwagę widza: Marta Ledwoń, Agnieszka Matysiak, Katarzyna Priwieziencew, Marta Uszko, Monika Węgiel, Karina Seweryn, Wojciech Brzeziński, Artur Gotz, Kamil Kułda, Sławomir Zapała,Maciej Skuratowicz, Maciej Sufa i Michał Przybysz.

Wymowę sztuki wzmacnia doskonale pasująca do słów i scenografii oprawa muzyczna, przygotowana przez Mateusza Pospieszalskiego i choreografia opracowana przez Macieja Florka.

Na zaproszenie słynnego aktora, dyrektora teatru Kamienica Emiliana Kamińskiego sztukę obejrzała młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Po spektaklu aktorzy i młodzi widzowie. / Fot. Jerzy JastrzębskiLegionowie. Młodzi widzowie zostali oczarowani nie tylko samą sztuką, ale i gościnnością gospodarzy. W dowód wdzięczności wręczyli panu Emilianowi Kamińskiemu wykonaną podczas warsztatów szkolnych rzeźbę. Również specjalne podziękowania złożyli na ręce pani Moniki Dziekan.

Na zakończenie spektaklu został wyemitowany film dokumentalny Andrzeja Kałuszki o wydarzeniach 1944 roku. Spektakl i film to doskonała lekcja nie tylko historii, języka polskiego, z którą powinno zapoznać się współczesne pokolenie młodych ludzi.
Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.