Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12284 miejsce

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu PREMIERA "Piotrusia Pana"

Już 24 września 2016 roku o godzinie 17:00 zapraszamy do Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu na premierę spektaklu pt. PIOTRUŚ PAN w reżyserii Karoliny Maciejaszek.

PLAKAT DO SPEKTAKLU pt. PIOTRUŚ PAN / Fot. Marika WojciechowskaSpektakl na podstawie powieści Jamesa Matthew Barrie` go pt. „Piotruś Pan i Wendy”

Adaptacja i reżyseria: Karolina Maciejaszek
Scenografia i projekcje wideo: Marika Wojciechowska
Muzyka: Piotr Klimek
Ruch sceniczny: Ewelina Ciszewska
Obsada: Anna Jezierska, Bożena Oleszkiewicz, Patrycja Rojecka, Jakub Grzybek, Kamil Król, Paweł Kuźma, Seweryn Mrożkiewicz, Paweł Pawlik.


„Piotruś Pan” to klasyka literatury dziecięcej. Któż nie zna przygód chłopca, który postanowił nigdy nie dorastać? Kto z nas nie tęskni za życiem w Nibylandii, fantastycznej krainie stworzonej przez nieposkromioną dziecięcą wyobraźnię? W tej beztroskiej krainie dzieciństwa czas nie przemija a życie jest nieustającą przygodą.
Towarzyszami przygód Piotrusia jest grupa Zagubionych Chłopców, wróżka Dzwoneczek oraz Wendy – dziewczynka, którą Piotruś Pan zabiera do Nibylandii… Jednak nawet w tej szczęśliwej krainie czyhają niebezpieczeństwa: bohaterowie będą musieli zmierzyć się z piratami pod wodzą strasznego Kapitana Haka...
W wałbrzyskiej adaptacji odnajdziemy wszystkie elementy baśniowego świata z kart powieści o „Piotrusiu Panu”, układające się w linearną opowieść. Jednak reżyserka przedstawienia – Karolina Maciejaszek, patrzy na powieść sprzed ponad stu lat ze współczesnej perspektywy i przesuwa nieco akcenty:

Świat, który opisuje w swej powieści J.M. Barrie jest bardzo mocno spolaryzowany. Autor rozpina go na dwóch biegunach: mamy świat Piotrusia - chłopięcą krainę wiecznego dzieciństwa, kreacji i wyobraźni i świat Wendy – dziewczynki, która chce dorosnąć i wpisać się w nudny schemat życiowej rutyny. Jest świat dzieci – barwny i piękny, i świat dorosłych – którzy tracą umiejętność latania i nie potrafią marzyć. Patrząc dziś na powieść sprzed ponad stu lat, nie sposób nie poddać jej krytycznej analizie. Chciałabym ocalić Wendy – sprawić, by była ona równorzędną bohaterką do Piotrusia Pana, nie dyskryminować dziewczynek i odciąć się od stereotypowej interpretacji historii o Piotrusiu, jako opowieści awanturniczej, „chłopackiej”. Bo przecież jest to też bardzo piękna historia miłosna. Bardzo też chcę wierzyć, że można dorosnąć i wziąć odpowiedzialność za swoje życie a jednocześnie nie utracić zdolności „latania”.


Niezaprzeczalnym atutem spektaklu jest różnorodność środków artystycznego wyrazu. W przedstawieniu znajdziemy elementy teatru lalkowego, teatru formy i teatru cieni oraz zapadające w pamięć piosenki.
„Piotruś Pan” to spektakl familijny, na który zapraszamy całe rodziny. Przedstawienie jest pochwałą nieokiełznanej wyobraźni. Dzieci uczy, że czasem warto zachować się odpowiedzialnie i dojrzale a ich rodziców – by pielęgnować w sobie dziecko. Bo nie ma lepszej płaszczyzny do dialogu niż wspólna zabawa.

(…) chodź, popłyńmy sobie razem
kosmos pod stopami tańczy
słońce w kształcie pomarańczy
księżyc to dostawca wrażeń
tu po drugiej stronie tęczy
mamy życie jak w madrycie
możesz być kim chciałeś skrycie
możesz być kim chcesz

w lot zrozumiesz że to umiesz
że to masz
na palce wstać i sięgnąć gwiazd
na pstryk na raz (…)
(piosenka ze spektaklu)

Grupa wiekowa: 6+
Czas trwania spektaklu: 70 min.
Spektakl został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Gminy Wałbrzych.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.