Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Teatr Polska" po raz trzeci w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Logo programu "Teatr Polska".
Logo programu "Teatr Polska". materiały promocyjne
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim już po raz trzeci bierze udział w projekcie "Teatr Polska" - inicjatywie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, a finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

"Teatr Polska" nawiązuje w sposób bezpośredni do przedwojennej tradycji, gdy trupy (ze słynną Redutą Juliusza Osterwy na czele) teatralne przemierzały nasz kraj, przybliżając klasykę polską i światową mieszkańcom tych miast i miasteczek, gdzie na co dzień nie działają stałe teatry. Komisja akredytacyjna zakwalifikowała do programu 13 teatrów, które w drugim półroczu 2011 roku odwiedzą wiele polskich miejscowości.

Dwa lata temu, w ramach programu "Teatr Polska" Ostrowiec Świętokrzyski odwiedziły lubelskie zespoły Teatru Provisorium i Kampanii Teatr, które zaprezentowały słynną sztukę Tadeusza Różewicza "Do piachu"; w roku ubiegłym artyści tych samych teatrów przedstawili "Trans - Atlantyk" Witolda Gombrowicza. W bieżącym roku miasto nad Kamienną odwiedzą: Teatr Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi i Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Łódzcy artyści pojawili się na scenie miejscowego kina Etiuda we wtorek, 8 listopada dwukrotnie: o godzinie 11 i 18 ze spektaklem "Historia występnejwyobraźni" w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Inspiracją dla reżysera była w tym wypadku opowiadania Brunona Schulza, z tomów "Sklepy cynamonowe" i "Sanatorium pod Klepsydrą".

Kontakt widza z aktorami zaczyna się już w foyer, gdy ci ostatni kręcą się między oczekującymi na wpuszczenie do sali widowiskowej i miarkami krawieckimi mierzą im długość nogawki, mankietu spodni... Biorą miarę, by stworzyć człowieka, a może tylko strój. Bo oto za chwilę znajdujemy się w przyciemnionej pracowni krawieckiej, której wystrój autorstwa Andrzeja Dworakowskiego stanowią rozczłonkowane manekiny, jakich mnóstwo w takich miejscach czy sklepach z odzieżą. Scenografia nawiązuje do grafik samego Schulza, ale i przywołuje na myśl motywy mitologiczne, biblijne.

Ze scenografią doskonale współgrają projekcje Michała Zielonego. To jeden ze szczególnie ciekawych elementów przedstawienia łódzkiego Pinokia. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pomysłowe rozwiązania inscenizacyjne, na przykład w scenie pisania na maszynie przez Ojca (Mariusz Olbiński) i Syna (Piotr Szejn) czy w sekwencji z ciotką (Urszula Binkowska). Swoje dobre momenty aktorskie mają też Ewa Wróblewska i Żaneta Małkowska jako szwaczki w strojach rozpustnic. Pisząc o "Historii występnej wyobraźni" nie sposób pominąć nastrojowej muzyki Piotra Klimka nagrodzonej na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu, podobnie jak cały spektakl, jego reżyser, scenograf i wykonawca roli Ojca. Moim zdaniem - zasłużenie, bo to dopracowane w każdym szczególe, oryginalne przedstawienie zdatne zainteresować także miłośnika mniej awangardowych widowisk. Koneserzy zaś z całą pewnością odnajdą w łódzkim przedstawieniu "cytaty" choćby z teatru Tadeusza Kantora czy Józefa Szajny.
"Historia występnej wyobraźni" został dobrze przyjęta przez ostrowiecką młodzież, która również wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez aktorów TLiA Pinokio z Łodzi. Jak powiedział mi Kamil Stelmasik z ostrowieckiego Miejskiego Centrum Kultury, odpowiedzialny za realizację "Teatru Polska" w tym mieście, nowością tegorocznej edycji programu są właśnie zajęcia "uteatralniające" młodzież. Przeprowadzą je także aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którzy przyjadą do Ostrowca Świętokrzyskiego 23 listopada br. ze spektaklem "W imię ojca i syna".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto