Facebook Google+ Twitter

Teatr Polskiego Radia uhonorował najlepszych. Splendory dla Fronczewskiego, Pakulnis i Bonaszewskiego

Laureatami 26. edycji Splendorów zostali Maria Pakulnis i Mariusz Bonaszewski. Splendora Splendorów otrzymał Piotr Fronczewski, a Honorowy Splendor trafił do rąk Anny Retmaniak.

 / Fot. PolskapresseWielkie Splendory, nagrody przyznawane przez zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia, trafiły w tym roku do Marii Pakulnis i Mariusza Bonaszewskiego, za „wybitne kreacje w słuchowiskach Polskiego Radia i twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce”.

Janusz Kukuła, dyrektor Teatru PR, podkreślając ogromny talent aktorski Marii Pakulnis, zwracał uwagę na umiejętne operowanie warsztatem przez aktorkę, które pozwala na tworzenie „postaci pełnych emocji, rozedrganych, ale przy tym silnych”. Z kolei Mariusz Bonaszewski, aktor Teatru Narodowego, „obdarowuje bohaterów frapującą niejednoznacznością” - komentował werdykt Kukuła.

 / Fot. PolskapresseW rozmowie z Radiową Jedynką Maria Pakulnis mówiła o magii radia, której poddaje się przy okazji pracy nad kolejną rolą. „Jest tylko mikrofon, stolik, koledzy, zapala się lampka i znajdujemy się w pałacu, różnych dziwnych miejscach. To teatr wyobraźni”. Dla Mariusza Bonaszewskiego, na co dzień aktora Teatru Narodowego, radio jest miłą odmianą od pracy na scenie, ale "wymaga tak intensywnej pracy, jak ciężkie role teatralne".

W poprzednich latach, laureatami Splendorów byli m.in.: Zbigniew Zapasiewicz, Gustaw Holoubek, Irena Kwiatkowska, Stanisława Celińska.

 / Fot. PolskapresseSplendora Splendorów, nagrodę przyznawaną od 2006 roku wybitnym postaciom kultury otrzymał w tym roku Piotr Fronczewski, wybitny aktor Teatr Ateneum, twórca wyrazistych kreacji teatralnych, filmowych i radiowych. W latach ubiegłych otrzymali tę nagrodę m. in. Irena Jun i Olgierd Łukaszewicz.

Honorowego Wielkiego Splendora, za całokształt pracy otrzymała Anna Retmaniak, popularyzatorka teatru radiowego, reportażystka, autorka m. in. cyklu "Scena i Ekran" i "Portret słowem malowany".

Przyznawany od 2010 r. Tele-Splendor, nagroda wyróżniająca twórców swobodnie poruszających się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych, w tej edycji trafił do rąk Piotra Muldnera-Nieckowskiego, lekarza, wykładowcy akademickiego oraz poety i dramaturga.

Mariusz Bonaszewski i Piotr Fronczewski otrzymali też medale ministra kultury i dziedzictwa narodowego "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 03.12.2013 10:55

Gratuluję :) Maria Pakulnis będzie miała premierę już 4 stycznia w T. Komedia - sztuka "Konserwator".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.