Facebook Google+ Twitter

Teatr trudnych tematów

„To dzieło ani modne, ani łatwe w odbiorze” – mówią o przedstawieniu jego twórcy. Już w najbliższy weekend w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zostanie przedstawiony przedostatni spektakl w ramach cyklu „Monosytuacje”.

 / Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz1 lutego we Wrocławiu rozpoczął się cykl małych form teatralnych „Monosytuacje”, w którym udział biorą zarówno młodzi, jak i doświadczeni twórcy. W Instytucie Grotowskiego co tydzień prezentowane są krótkie formy z pogranicza różnych gatunków teatralnych. W trakcie trwającego od ponad miesiąca cyklu odbyły się już cztery premiery – w tym spektakl multi.mentalny „Egzorcysta” wrocławskiego zespołu Ad Spectatores. Na finał organizatorzy zaplanowali jednak pokaz przedstawienia znanego i szeroko docenionego przez międzynarodową publiczność – mowa tu o legendarnym monodramie Teatru Kana z 1989 roku, „Moskwa–Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego. W najbliższy piątek i sobotę (8 i 9 marca) zostanie zaprezentowany przedostatni spektakl w ramach cyklu. Będzie to przedstawienie „un esempio” bydgoskiego teatru niebopiekło, poruszające niełatwe tematy.

„Un esempio”, czyli z włoskiego „przykład”, to spektakl odwołujący się do opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Błogosławiona, święta”. Historia Marianny, dziewczyny wielokrotnie zgwałconej przez żołnierzy, która postanawia urodzić dziecko gwałtu, została tutaj powiązana z tekstami Franza Kafki , Jaana Krossa i św. Pawła. Poruszając trudny temat samotności człowieka i intymności cierpienia, twórcy spektaklu świadomie wybrali formę ascetycznego dramatu rozgrywającego się między dwójką bohaterów (Ewa Stołowska i Andrzej Stróż), a w ich wypowiedzi wpletli formalny, hermetyczny język Kościoła. Odbiór „un esempio” nie jest łatwy, ale taki właśnie miał być w zamierzeniach teatru niebopiekło, który stworzył spektakl nieschlebiający gustom masowego odbiorcy. Utrzymana w osobistym tonie, historia skomplikowanych relacji Marianny z instytucją Kościoła rozgrywa się gdzieś w przestrzeni między dobrem a złem – tam, gdzie niemożliwe są jednoznaczne sądy i nie istnieją łatwe wybory.

Nazwa teatru niebopiekło nie jest przypadkowa. Prowadzi w te same rejony, co twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który zajmował się przestrzenią między dobrem i złem. – Inspirowani jego tekstami, idziemy tropem osmozy światła i mroku – tłumaczą swoje artystyczne wybory członkowie zespołu. W przedstawieniu występuje dwoje aktorów. Ewa Stołowska to absolwentka kulturoznawstwa i filologii angielskiej, która z teatrem niebopiekło związana jest od 2005 roku. Jest również montażystką, operatorką kamery, a także autorką reportaży, teledysków i etiud filmowych. Andrzej Stróż – założyciel teatru niebopiekło – z wykształcenia jest chemikiem, a teatralnie samoukiem. Przez wiele lat był dyrektorem artystycznym Festiwalu Teatralnego OFF PREZENTACJE TEATRALNE w Bydgoszczy oraz członkiem Trzeciego Teatru w Drodze. Jest również twórcą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego INNE SYTUACJE.

Spektakl „un esempio” zyskał uznanie publiczności niemal w całej Polsce. Prezentowany był około 40 razy podczas festiwali teatralnych oraz na zaproszenie wielu instytucji kultury. We Wrocławiu zostanie pokazany dwukrotnie – w piątek oraz w sobotę (8 i 9 marca) o godzinie 19.00 w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27). Bilety w cenie 10 zł można nabyć za pośrednictwem sieci Biletin oraz, w miarę dostępności, godzinę przed spektaklem. Rezerwacje miejsc przyjmowane są telefonicznie lub mailowo: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320. Więcej informacji www.grotowski-institute.art.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.