Facebook Google+ Twitter

Teatr w grze o prawdę. Panel dyskusyjny w Teatrze Studio

O tym, czy teatr może istnieć bez historii i czy powinien angażować się w politykę, rozmawiali w Teatrze Studio uczestnicy panelu dyskusyjnego "Historia polityczna czy polityka historyczna? Teatr w grze o prawdę". Do jednoznacznych wniosków nie udało się dojść, ale to z pewnością ważny krok w dyskusji o polityczno-historycznej misji teatru.

 / Fot. plakatNajnowsza historii Polski, tworzona także przez historyków Instytutu Pamięci Narodowej, może budzić wątpliwości co do obiektywizmu, również z racji nieodległości opisywanych zdarzeń. Czy w tej sytuacji teatr powinien demaskować rzeczywistość oraz manipulacje wokół niej i starać się docierać do prawdy? Czy w ogóle powinien angażować się w politykę - zastanawiali się artyści i historycy podczas panelu, zorganizowanego 12 stycznia w Teatrze Studio.

- Historycy IPN nie piszą historii na podstawie jednej teczki i nie kierują się emocjami – uważa dr Rafał Leśkiewicz z Instytutu Pamięci Narodowej. - Nie rozumiem dlaczego tak negatywnie odbiera się IPN. Historia nigdy nie jest jednowymiarowa, dlatego pisząc np. scenariusze spektakli teatralnych nawiązujących do historii, należy dążyć do prawdy obiektywnej – stwierdził historyk IPN. - Metodę badawczą dobieramy tak, by być jak najbliżej prawdy obiektywnej. Wg Leśkiewicza, dobrym przykładem takiego działania jest spektakl "Golgota wrocławska" Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka w reżyserii Jana Komasy, prezentowana w Teatrze Telewizji.

Nieco inaczej widzi tę kwestię dr Daniel Przastek z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. - Scena Faktu TVP, która powstała w ostatnich latach, pokazuje jak igra się z historią. Gdy pojawiły się teczki, zaczęto pisać historię od nowa – stwierdził Przastek. – Scena Faktu nie buduje a burzy, bo traktuje historię jednowymiarowo, bez kontekstu, który niosły tamte czasy. Wg Przastka dokumenty z IPN, powinny się „uleżeć, nabrać oddechu", zwłaszcza, że „historyk nigdy nie jest obiektywny, zawsze pisze historię ze swego punktu widzenia”.

Z obiektywizmem IPN polemizował też Wojtek Ziemilski, autor „Małej narracji”, która zainspirowała organizatorów debaty. – „Mała narracja” to nie krytyka IPN, ale polemika z tzw. „prawdą obiektywną” o której mówi IPN. Tam gdzie pojawiają się emocje nie ma obiektywizmu – stwierdził Ziemilski. – Jeśli ktoś bada ludzi pod kontem bycia agentem, to już nie wychodzi w swych poszukiwaniach od punktu zero. Historycy IPN mają warsztat i kompetencje, ale ja, robiąc teatr mam prawo sprawdzić jakość tego co mi dają – mówił reżyser. Wg Ziemilskiego prawda obiektywna może się dziać tylko „tu i teraz”, a potem już zawsze będzie to czyjaś opowieść o tym co się zdarzyło.

– „Mała narracja” jest artystycznym sposobem dobrania się do historii - przyznał podczas debaty Paweł Sztarbowski z Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. - Bo jest pisana historią osobistą. Tekst dzięki temu żyje. Jednocześnie Sztarbowski przyznał, że nie ma obiektywnej prawdy o przeszłości.

Dla Ewy Wójciak, dyrektora artystycznego Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu, historia ostatnich lat jest tematem przecenionym. - Stajemy się anachroniczni z tą naszą historyczną obsesją. Uprawiamy historyzm pomnikowy, czarno-biały - mówiła. Wg Wójciak rekonstrukcje historyczne są pozbawione sensu, przebudowują bowiem świadomość młodych ludzi, poddanych polityce historycznej.

Uczestniczką takowych rekonstrukcji była niejednokrotnie aktorka Ewa Dałkowska, która wystąpiła m. in. w "Prymasie z Komańczy". - Teatr to nie historia - mówiła podczas panelu Dałkowska. - On jest po to, by coś zilustrować i coś przeżyć. Dałkowska wspominała też działalność Teatru Domowego, którego była współtwórczynią w stanie wojennym. To jeden z tych przykładów, które udowadniały sensowność połączenia teatru i polityki.

Dyskusję poprowadził Rafał Kozerski, student V roku Nauk Politycznych UW.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.