Facebook Google+ Twitter

Teatr Wybrzeże: Dwie premiery, jeden weekend

Już w najbliższy weekend w Teatrze Wybrzeże zostaną pokazane aż dwa premierowe spektakle. W dniu 6 marca wystawiona zostanie „Zwodnica” autorstwa Thomasa Middletona i Williama Rowley'a. W Dzień Kobiet zaś zobaczymy spektakl „Szef wszystkich szefów" Larsa von Triera.

Próba czytana "Zwodnicy" / Fot. Materiały pomocyjneW piątkowy wieczór w Malarni w Teatrze Wybrzeże swoją prapremierę będzie miała „Zwodnica” w reżyserii Kuby Kowalskiego. Spektakl jest częścią projektu realizowanego w tym sezonie artystycznym w Teatrze - „Wyspa pełna krzyków”. W ramach akcji młodzi reżyserzy przedstawiają interpretacje tekstów dramatycznych epoki elżbietańskiej. „Zwodnica” jest także spektaklem zero-jedynkowym, w którym stawia się na radykalne wypowiedzi, na grę maksymalnie blisko widza, przy minimalnym udziale scenografii. „Zwodnica” to historia Beatrice, która w imię miłości i posłuszeństwa zasadom wpojonym jej przez ojca, manipulując innymi, popełnia zbrodnię. Zbrodnię, która rodzi następne.

Jak mówi Kuba Kowalski na stronie Teatru Wybrzeże:
- Zwodnica Middletona jest dla mnie przede wszystkim przewrotnym moralitetem o kłamstwie. O tym, jak okłamujemy siebie dla naszego własnego dobra, w imię wyższych wartości, w imię ideałów. Główna bohaterka, wkraczając w dorosłe życie stara się usatysfakcjonować wszystkich wokół; chce być idealną córką, idealną żoną, idealną kochanką, idealną kobietą. Pozornie wydaje się być otoczona miłością i troskliwą opieką; jednak nikt nie traktuje jej poważnie, każdy używa jej do swoich własnych egoistycznych celów. Staje się przedmiotem, kartą przetargową, produktem. W świecie dorosłych potrafi tylko nieudolnie powtarzać schematy, które podsuwają jej otaczający ją mężczyźni. Walcząc o siebie buduje takie same relacje władzy, jak te, których jest ofiarą; te same zależności, z których pragnie się wydostać. Jest współczesną nastolatką, która próbuje odnaleźć siebie pośród norm dyktowanych przez rodzinę, szkołę, kościół, popkulturę. Skoro ideały kobiecości okazują się okrutnymi, ograniczającymi kliszami, zmuszona jest zadać sobie podstawowe pytanie: kim jestem?

Kuba Kowalski / Fot. Materiały pomocyjneKuba Kowalski to absolwent sinologii na Uniwersytecie Warszawskim i w National Taiwan Normal University w Taipei na Tajwanie oraz reżyserii teatralnej w krakowskiej PWST. Był asystentem między innymi Bogdana Hussakowskiego i Krystiana Lupy. W ramach projektu K.O.3 wyreżyserował operę współczesną Ich bin Rita Detleva Glanerta w Hebbel-Theater w Berlinie. Jest także twórcą spektaklu „Niepokoje wychowanka Törlessa” Roberta Musila wystawianego na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie oraz Manhattan Medea Dei Loher w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

W spektaklu występują: Piotr Chys, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Marzena Nieczuja-Urbańska, Karolina Piechota, Wanda Skorny, Marek Tynda i Krystian Wieczorek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.04.2009 12:17

no +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.