Facebook Google+ Twitter

Teatr z polityką w tle

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-10-01 19:17

Spektakl w języku kurdyjskim po raz pierwszy zostanie wystawiony w tureckim teatrze narodowym, w mieście Diyarbakir. Oprócz czystko artystycznych walorów, wydarzenie posiada również znaczący wymiar polityczny.

Flaga kurdyjska, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kurdish_flag_photo.jpg / Fot. Wikimedia CommonsPierwszy raz w historii sztuka w języku kurdyjskim będzie wystawiona w tureckim teatrze. Przedstawienie „Olumu Yasamak” (śmierć za życia) wystawione zostanie na deskach sceny w miejscowości Diyarbakir, w południowo – wschodniej Turcji. Jak stwierdził reżyser przedstawienia, Tamer Levetn, przedstawienie tej sztuki w języku kurdyjskim doda jej „szczególnego wymiaru”.

Kurdowie stanowią obecnie około 18 procent ludności Turcji, będąc największą mniejszością etniczną w tym kraju. Przez dziesięciolecia ich kultura i język były tłumione przez Ankarę, w tym również wystawianie sztuk w teatrach. Miejscem największego skupiska Kurdów jest właśnie południowo – wschodnia Turcja. Na pograniczu z Irakiem do dziś działają bojówki kurdyjskich separatystów z Kurdyjskiej Partii Pracy, które raz po raz ścierają się z oddziałami tureckiej armii.Skupiska Kurdów, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Kurdish_86.jpg / Fot. Wikimedia Commons

W roku 2002 rząd turecki zniósł wiele ograniczeń dotyczących kurdyjskiej mniejszości, co wiąże się z unijnymi aspiracjami tego kraju. Obecny premier Turcji Tayyip Erdogan jest zwolennikiem kolejnych ustępstw. Jednym z jego pomysłów jest pozwolenie Kurdom na zakładanie swoich prywatnych stacji telewizyjnych i radiowych. Obecnie, od 2009 roku w państwowym kanale tureckiej telewizji, funkcjonuje jeden kanał, który nadawany jest w języku kurdyjskim.

Źródło: edition.cnn.com

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.