Facebook Google+ Twitter

Teatr Zagłębia w Sosnowcu ma już 115 lat!

Teatr Zagłębia, usytuowany od 1897 roku w Sosnowcu, jest jednym z najstarszych teatrów w Polsce, szóstym powstałym w Królestwie Polskim. W tym roku obchodzi swoje 115-lecie.

 / Fot. fot. materiały prasoweTeatr powstał najpierw jako instytucja prywatna, z inicjatywy hrabiego Mortimera Renarda, który wyszedł naprzeciw zapotrzebowaniu na kulturę środowiska robotniczego. Ta zaskakująca, zdawałoby się, bardzo ożywiona w XIX wieku działalność teatrów amatorskich w mieście charakteryzowała zwłaszcza środowiska włókiennicze i kolejarskie. Pierwotnie gmach teatru był częścią kompleksu składającego się z tzw. Teatru Zimowego (obecna siedziba), Hotelu Saskiego oraz Teatru Letniego, który spłonął podczas pierwszej wojny światowej i nigdy nie został odbudowany.

Inauguracja "Zemstą" Aleksandra Fredy odbyła się 6 lutego 1897 roku. W początkowym okresie istnienia teatru, kiedy był on "jedyną sceną z prawdziwego zdarzenia" w regionie, sosnowiecki teatr odwiedzało wielu znakomitych twórców i aktorów. Bywali w nim m.in. Józef Kotarbiński, Wanda Siemaszkowa, Bronisław Dąbrowski, Jan Świderski, a wystawienie swoich sztuk nadzorowali: Leon Kruczkowski i Gabriela Zapolska.

Do dziś teatr Zagłębia oferuje bogaty i zróżnicowany repertuar, proponując swym widzom nie tylko sztuki lokalnych twórców ("Mleczarnia" i "Chłodne poranki" Jacka Rykały), dzieła narodowe ("Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry, "Tango" Sławomira Mrożka, czy wspaniały cykl dzieł Witolda Gombrowicza), repertuar dla dzieci, spektakle muzyczne ("Niech żyje bal" poświęcony twórczości Agnieszki Osieckiej), ale również dzieła współczesnych twórców zagranicznych ("Prywatna klinika" Johna Chapmana i Dave’a Freemana, "Plotka" Francisa Vebera) i polskich - w tym dwie sztuki warte uwagi: "Między nami dobrze jest" Doroty Masłowskiej i najnowszą premierę -"Piaskownica" Michała Walczaka.

W 2011 roku teatr zdobył dwie prestiżowe nagrody, będące wyróżnieniem krytyków, którzy przyznali dwie Złote Maski: dla Beaty Deutschman za najlepszą rolę kobiecą w spektaklu "Łysa śpiewaczka" i dla Grzegorza Kempinskiego za reżyserię tegoż spektaklu.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.