Facebook Google+ Twitter

Teatr Żydowski może zniknąć z pl. Grzybowskiego. Zastąpią go wieżowce?

Teatr Żydowski przy pl. Grzybowskim w Warszawie może zostać zastąpiony przez kolejny w otoczeniu teatru wieżowiec. Projekty inwestycji złożyła już spółka Idea.

Teatr Żydowski miał swoje stałe miejsce na pl. Grzybowskim. Zbudowany został według projektów znanego warszawskiego architekta Bohdana Pniewskiego. W 1955 r. przeniosła się tam grupa aktorska, powstała z połączenia dwóch zespołów występujących wcześniej we Wrocławiu i Łodzi. Budynek powstał specjalnie dla niej.

W miejsce teatru spółka Idea zaproponowała postawienie biurowca z czterema piętrami od strony pl. Grzybowskiego, od tyłu natomiast budynek wysoki na 12 kondygnacji.

Właścicielem obecnego budynku jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, z którym niestety nie udało nam się skontaktować. Gazeta Wyborcza przytacza wypowiedzi dyrektora placówki Szymona Szurmieja i miejskiego biura kultury, którzy sprzeciwiają się rozbiórce teatru.

Uważają oni, że teatr ma już swoje miejsce w mieście oraz przygotowany repertuar, a zmiana lokalizacji może mu tylko zaszkodzić. Dyrektor podkreśla, że tego typu teatr jest propozycją wyjątkową w skali światowej. W jego repertuarze znajdują się sztuki grane w języku jidysz. Są tylko dwie takie sceny na świecie. Druga znajduje się w Izraelu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.