Facebook Google+ Twitter

Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na czytania performatywne

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-04-16 17:47

W kwietniu Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie zaprasza na Obchody Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.

 / Fot. logoW kwietniu Teatr Żydowski im. Estery Racheli i Idy Kamińskich w Warszawie zaprasza na Obchody Rocznicy Wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Z tej okazji 10 i 17 kwietnia w Teatrze Żydoskim odbywają się czytania performatywne, wyreżyserowane przez studentki Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. 10 kwietnia usłyszeliśmy „I życie toczy się dalej” - czytanie na podstawie „Dziennika z getta warszawskiego” Mary Berg w reżyserii Karoliny Kirsz, a 17 kwietnia będziemy mieli okazji posłuchać czytania „Reszta nie jest milczeniem” na podstawie „Pamiętnika Dawida Rubinowicza” w reżyserii Joanny Grabowieckiej. Na czytanie wstęp wolny!

„Dziś jest taka pogoda jaka już dawno nie była. Żeby tylko była wolność to by było wszystko dobrze”. Tak Dawid Rubinowicz napisał w swoim dzienniku w dniu 18 kwietnia 1942 roku.

„I pomyśleć, że wystarczy kilka szkolnych małych zeszytów, żeby człowiek zobaczył, jaką ma dobrą pamięć.” To słowa jednej z nauczycielek Dawidka, która pod wpływem lektury zapisków chłopca, przypomniała sobie po wielu latach jego i jego bliskich, zupełnie tak, jakby stanęli przed nią żywi.

„Pamiętnik Dawida Rubinowicza. Reszta nie jest milczeniem” to książka, a raczej zjawisko niezwykłe. Nie tylko ze względu na to, że mozolna praca kilkunastoletniego chłopca o zatrważającej intuicji, stała się kolejnym, cennym świadectwem eksterminacji Żydów polskich w czasie II wojny światowej, ale przede wszystkim ze względu na niespotykaną skalę wrażliwości, z jaką młodziutki autor przygląda się światu oraz mądrą czułość wobec najdrobniejszych przejawów piękna życia codziennego w niecodziennej, podłej rzeczywistości.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Grabowiecka

Obsada: Ewa Greś, Sylwia Najah, Ernestyna Winnicka, Piotr Chomik, Piotr Sierecki, Piotr Wiszniowski

Strona Teatru Żydowskiego

Fanpage na Facebooku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.