Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24624 miejsce

Teatralne „kalkulacje” na Scenie Głównej Handlowej

Wyobraźcie sobie przeciętnego studenta ekonomii. Jawi się jako sztywniak, nawet na imprezach analizujący konsekwencje „cudu gospodarczego”. A jeśli to wrażliwy artysta, stawiający pierwsze kroki na deskach teatru? Poznaj niezwykłą grupę młodych pasjonatów, którzy podbijają warszawską scenę niezależną.

Kampania promocyjna "Sceny Głównej Handlowej" 2008 / Fot. Natalia SłomaWszystko zaczęło się rok temu, kiedy gmach Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie pokryły wielobarwne plakaty, a jej korytarzami przechadzały się postacie żywcem wyjęte z poprzedniej epoki - księżniczki, paziowie, rycerze i królowe.

Niby plakaty, niby ulotki, ale to w końcu Esgieh...

Pierwszy raz w stuletniej historii SGH miała powstać grupa teatralna, organizowana przez studentów i koordynowana przez mentorów z Teatru Konsekwentnego. - Niby były plakaty, ulotki, reklamy, ale to w końcu Esgieh... - mówi pomysłodawczyni, Natalia Słoma, obecnie studentka VI roku zarządzania. Wtóruje jej współorganizatorka grupy, Aleksandra Wójcik. - Zarezerwowaliśmy salę na czterdzieści osób. Równo o godz.
17 nieśmiało zajrzały tylko trzy osoby. Ale chwilę później zaczęło się - kolejni studenci przychodzili i przychodzili, a sala pękała w szwach! To było wspaniałe! Próbowaliśmy ich nawet zniechęcić, mówiliśmy, że to nie tylko przyjemności i obowiązki, ale nikogo to nie przeraziło - opowiada Wójcik.

Zapaleńcy z pasją tworzenia

SGH czyli "Scena Główna Handlowa", albo Szkoła Główna Handlowa. Tak ćwiczyli młodzi aktorzy. / Fot. Natalia SłomaTeatr zawsze pełnił ważną rolę w życiu Natalii Słomy. Szkolne akademie, zajęcia w domu kultury, a nawet poważniejsze warsztaty teatralne jej nie wystarczały. - Nie mogłam znaleźć niczego, co by spełniało moje wymagania. Czemu więc nie założyć takiej organizacji samemu? - mówi Słoma. Chcieć znaczy móc, co potwierdziło się i tym razem. Natalia działając jako wolontariuszka w Teatrze Konsekwentnym obserwowała życie aktorów i specyfikę ich pracy. Z propozycją współpracy wystąpiła do założyciela Konsekwentnego, Adama Sajnuka. Ten docenił jej zaangażowanie i profesjonalizm, dał kredyt zaufania, a za opiekuna grupy - Jerzego Łazewskiego, specjalistę od kultury żywego słowa. Odbył się casting i wyłoniona dwudziestka osób przez cały rok ćwiczyła dykcję, mimikę, wyrażanie emocji, a także... krzyki.

Ich pierwszy występ odbył się z okazji 102-lecia SGH poświęconego twórczości pierwszego rektora SGH, Bolesława Miklaszewskiego. "Scena” przedstawiła wtedy spektakl, który poruszył i spodobał się na tyle, że władze uczelni postanowiły wesprzeć inicjatywę. Wkrótce potem młodzi artyści przyłączyli się do kampanii społecznej "RyzyKochania", traktującej o zagrożeniach związanych z wirusem HIV – organizując happening przy stacji Metro Centrum. Ukoronowaniem ubiegłorocznej działalności był jednak występ na pikniku naukowym organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Zaprezentowali wtedy prawdziwą mozaikę aktorstwa i muzyki w widowisku pt.: "W rytmie SGH".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dużu plus;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.